Drony, skrzydła bezzałogowe i inne sukcesy polskich inżynierów

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 00:30
Zaczynali od sukcesów w małym lotnictwie, a dziś pomagają w weryfikacji dopłat unijnych i współpracują z GOPR. - Z góry widać więcej - mówi o projektach polskich naukowców inżynier Michał Wojas.
Audio
  • Drony, skrzydła bezzałogowe i inne sukcesy polskich inżynierów (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Młodzi inżynierowie po Politechnice Rzeszowskiej w firmie FlyTech Solutions znajdującej się na terenie Polskiej Doliny Lotniczej pracują m.in. nad systemami bezzałogowymi, czyli dronami. - Proces technologiczny produkcji bezzałogowców jest bardzo zbliżony do tego, jak buduje się samoloty załogowe. Zaczęliśmy budować drony z myślą o tym, żeby wybudować potem samoloty załogowe - opowiada Michał Wojas.

Najważniejszym produktem w ofercie firmy FlyTech Solutions jest uniwersalny system obserwacyjny FENIX, przeznaczony do zastosowań w rolnictwie, energetyce, geodezji, a także w ratownictwie górskim. - On bardzo przydaje się w przewidywaniu sytuacji kryzysowych, m.in. powodzi, bo można symulować programowo co się stanie, gdy np. w danym miejscu wzrośnie poziom rzeki - opowiada inżynier.

W programie rozmawialiśmy o tym, jak programy młodych naukowców przydają się w weryfikacji dopłat unijnych oraz jakie są główne atuty produkowanych przez nich maszyn. Wyjaśniliśmy również, na czym polega oryginalność konstrukcji bezzałogowego skrzydła latającego.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców

Prowadził: Krzysztof Michalski

Goście: inżynier Michał Wojas (współzałożyciel i szef spółki FlyTech Solutions, w której pracuje się nad bezzałogowymi samolotami badawczymi), dr Maciej Wieloch (prezes Zarządu Funduszu INFINI, wspierającego przedsiębiorczość i komercjalizację wyników badań naukowych)

Data emisji: 21.07.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/ag

Czytaj także

Od rakiet po łaziki. Niezwykłe sukcesy polskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 03:52
Łazik marsjański, satelity, koparka księżycowa, roboty badające głębiny oceanów... Studenci Politechniki Warszawskiej mają na swoim koncie niemałe osiągnięcia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy studenci światowymi liderami w konstrukcji łazików

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 23:29
Do zawodów University Rover Challenge zgłosiły się 44 zespoły, a zaklasyfikowały się 23. - Polska przoduje wśród światowych reprezentacji, jeśli chodzi o konstrukcje łazików - mówi student Tomasz Miś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Superroboty w szeregach policji

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 11:07
- Robot policyjny ma przede wszystkim uchronić funkcjonariusza przed zagrożeniami związanymi z operowaniem ładunkiem wybuchowym. Ma go uwolnić też od stresu - powiedział w Jedynce dr inż. Jan Jabłkowski.
rozwiń zwiń