X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Profesor Halina Szwarc, wyjątkowa pracowniczka wywiadu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 02:09
- Mówiono o mamie polska Mata Hari, ale nie lubiła tego określenia, bo była osobą niezwykle skromną. To, co robiła, uważała za swój obowiązek i służbę Polsce - mówi prof. Andrzej Szwarc.
Audio
  • Rozmowa na temat życia i działalności profesor Haliny Szwarc (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)

Profesor Halina Szwarc, wielka uczona i działaczka społeczna, w chwili wybuchu II wojny światowej miała 16 lat. Udało jej się ukończyć tzw. małą maturę, później prowadziła ryzykowną działalność wywiadowczą na terenie Austrii i Zachodnich Niemiec, najpierw dla Związku Walki Zbrojnej, a następnie dla Armii Krajowej. - Niesłychanie niebezpieczną akcją było ustalenie położenia ważnych obiektów wojskowych w Hamburgu, dzięki czemu alianci dokonali udanych bombardowań. Udało jej się nawiązać kontakty i zyskać nieświadomych informatorów na temat m.in. portu w tym mieście - opowiada syn uczonej.

Halina Szwarc jako studentka medycyny trafiła do Berlińskiego Archiwum Medycyny Wojskowej, które okazało się cennym źródłem informacji dla wywiadu. - Były to lata 1943-1944 i napływały tam dane z frontu wschodniego o ofiarach wojny, liczbie żołnierzy, o tym jakie choroby i kalectwo dotykały walczących. Był to wywiad wojskowy w ścisłym tych słów znaczeniu - podkreśla historyk.

W jaki sposób udało jej się przeżyć wojnę? Jakie były losy uczonej po 1945 roku? Z jakich powodów zajęła się gerontologią? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Andrzej Szwarc (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, syn prof. Haliny Szwarc)

Data emisji: 17.11.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/asz

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Sonderaktion Krakau" - brutalny atak na polską inteligencję

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 08:15
- Moment przeprowadzenia nas z dworca do obozu w Sachsenhausen to najstraszniejsze wspomnienie z tamtych dni. Pędzono nas w morderczym tempie, między nami byli ludzie starzy, chorzy, którzy upadali ze znużenia, bito ich i tłuczono kolbami - mówił prof. Jan Marian Gwiazdomorski, świadek "Sonderaktion Krakau".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Syn Witolda Pileckiego: nauczyłem się mówić o ojcu

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 11:54
Filmowi "Pilecki", który trafił ostatnio do kin, towarzyszy książka "Pilecki, śladami mojego taty". Z synem rotmistrza rozmawiają w niej twórcy: Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl. - Przez lata trzeba było uważać, co się mówi i do kogo - przyznał w Jedynce Andrzej Pilecki.
rozwiń zwiń