Dzięki nim II wojna światowa trwała krócej. Sukcesy polskich naukowców

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 06:00
Pralki, lodówki, wykrywacze min, samoloty - nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zawdzięczamy naukowcom II Rzeczpospolitej. - Był to jeden wielki fenomen kraju, który ukształtował się w ogniu, a osiągnięcia miał bardzo duże - mówi historyk dr Jan Tarczyński.
Audio
  • Nauka i technika w II Rzeczpospolitej (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Dzięki nim II wojna światowa trwała krócej. Sukcesy polskich naukowców
Foto: pixabay.com/domena publiczna

97 lat temu po 123 latach rozbiorów odradzała się niepodległa Polska. Pomimo przerwania ciągłości narodowej, II Rzeczpospolitą cechował dynamiczny rozwój nauki i techniki. - Polska była w ogniu walki o granice, ale już wtedy myślano o tym, jak zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń dorobek intelektualny, który został wykształcony w czasach zaborów - opowiada gość Krzysztofa Michalskiego.

Słuchaj także
wynalazek free 663.jpg
Kulisy odkryć i wynalazków

Któremu z polskich uczonych zawdzięczamy wynalezienie lodówek i pralek? Dlaczego w owym czasie słowo inżynier miało wysokie konotacje społeczne? Dzięki jakim polskim wynalazkom II wojnę światową skrócono co najmniej o rok? Więcej w nagraniu audycji!

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Jan Tarczyński (doktor nauk humanistycznych, historyk kultury materialnej, publicysta, dziennikarz, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego)

Data emisji: 24.11.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/asz

Czytaj także

Fizyka i demokracja, czyli każdy głos się liczy

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 09:45
- Wybory to doświadczenie, które trzeba zaplanować, przygotować, przeprowadzić, a później wykonać analizę błędy. Fizycy nie boją się liczb - podkreśla profesor Karol Życzkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etnolożka, która nigdy nie obraziła się na świat

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 13:00
Wybitna polska etnolog prof. Anna Zadrożyńska była prekursorką badań miejskich, inspirowała do zajęcia się zjawiskami nas otaczającymi, a nie tylko przeszłością.
rozwiń zwiń