Prof. Richard Frąckowiak: musimy zrozumieć ludzki mózg

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 15:07
- Bez wiedzy, jak normalny mózg pracuje, nie wiemy, co się dzieje, jak mózg jest chory - wskazał dyrektor unijnego projektu Human Brain Project.
Audio
  • Prof. Richard Frąckowiak o potrzebie badań ludzkiego mózgu (Eureka/Jedynka)
  • Prof. Tadeusz Pieńkowski o metodach diagnozowania i leczenia raka piersi (Eureka/Jedynka)
  • O europejskiej kampanii "Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie" (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Trzeba odróżnić obrazowanie ludzkiego mózgu, które się używa w szpitalach do diagnostyki i leczenia od obrazkowania, które jest używane do badań naukowych. Te badania rozpoczęły się na przełomie 1978 i 1979 roku. Mają one na celu zrozumienie, jak mózg pracuje, jak jest zorganizowany - wskazał gość Jedynki.

Prof. Richard Frąckowiak jest dyrektorem unijnego projektu Human Brain Project. W audycji opowiedział na czym polega projekt.

W audycji mówiliśmy także o Światowym Kongresie SIS [Senologic International Society], czyli Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego, podczas którego omawiane były innowacyjne metody diagnozowania i leczenia raka piersi. Kongres po raz pierwszy odbył się w Polsce.

Przypomnieliśmy także, że 18 maja w Warszawie, w ramach europejskiej kampanii "Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie", odbędzie się międzynarodowa konferencja "Zrównoważone życie zawodowe w każdym wieku".

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Richard Frąckowiak (brytyjski uczony, jeden z najwybitniejszych neurologów na świecie, pionier w dziedzinie badań nad obrazowaniem ludzkiego mózgu, dyrektor unijnego projektu Human Brain Project), prof. Tadeusz Pieńkowski (prezydent Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego, prezes Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi), dr Joanna Bugajska (prowadzi badania związane m.in. z wpływem wieku na wydajność pracy), prof. Wiktor Marek Zawieska (zastępca dyrektora Centralnego Instytutu Ochrony Pracy Państwowy Instytut Badawczy)

Data emisji: 09.05.2016

Godzina emisji: 20.14

kk

Czytaj także

Hemofilia - choroba, z którą da się normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 11:50
- Nowoczesne, profilaktyczne leczenie, czyli podawanie czynnika krzepnięcia przed wystąpieniem krwawień, daje możliwość aktywnego i produktywnego życia - mówi Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samoistne włóknienie płuc - choroba o złym rokowaniu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 08:30
W Polsce rejestrujemy ok. 1,8 tys. nowych przypadków samoistnego włóknienia płuc w każdym roku. Zaledwie 25 proc. chorych przeżywa pięć lat od momentu rozpoznania.
rozwiń zwiń