Nanocząstki niosą nadzieję na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 22:38
- Mamy nadzieję, że nasze badania nanocząsek znajdą zastosowanie kliniczne m.in. w leczeniu komórek nowotworowych - mówi w radiowej Jedynce prof. Ewa Sawosz-Chwalibóg.
Audio
  • Prekursorskie badania polskich naukowców z zakresu nanobioinżynierii (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Polscy badacze odkryli, że nanocząstki uzyskują w wyniku dezintegracji całkowicie nowe cechy, najczęściej unikalne w porównaniu do wyjściowej makro-bryły
Polscy badacze odkryli, że nanocząstki uzyskują w wyniku dezintegracji całkowicie nowe cechy, najczęściej unikalne w porównaniu do wyjściowej makro-bryłyFoto: Glow Images/ East News

Naukowcy zainteresowali się nowymi cechami nanocząstek, czyli fragmentów pierwiastka lub związku, rozdrobnionymi do wielkości poniżej 100 nanometrów. W wyniku dezintegracji zmieniają one swoje właściwości. - Tak mała struktura może znakomicie oddziaływać na struktury biologiczne, które są porównywalnej wielkości, dotrą wszędzie, będą mogły się połączyć i w inny sposób wpływać bezpośrednio na molekuły biologiczne - opowiada prof. Ewa Sawosz-Chwalibóg.

Gość audycji tłumaczy także jakie nanocząstki badali dotychczas polscy naukowcy, czy grafen może być skutecznym narzędziem w walce z bakteriami i jakie jest oddziaływanie grafenu na nowotwory.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka-kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Ewa Sawosz-Chwalibóg (Zakład Nanobiotechnologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego)

Data emisji: 20.06.2016

Godzina emisji: 20.16

sm/pg

Czytaj także

Leki na ból. Nowe związki zastąpią morfinę?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 02:36
- Droga do leku jest bardzo długa, bo analogów trzeba zsyntetyzować mnóstwo, a często spośród tysięcy tylko jeden trafia do lecznictwa - mówi dr Katarzyna Gach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie życie metalowych odpadów

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 11:27
Prof. Przemysław Łoś stworzył pionierską technologię odzyskiwania nanoproszków miedzi i innych metali z elektrolitów odpadowych przemysłu miedziowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Richard Frąckowiak: musimy zrozumieć ludzki mózg

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 15:07
- Bez wiedzy, jak normalny mózg pracuje, nie wiemy, co się dzieje, jak mózg jest chory - wskazał dyrektor unijnego projektu Human Brain Project.
rozwiń zwiń