X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Komputer w służbie choremu, czyli neuronawigacja

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 23:02
- Neuronawigacja jest bardziej dokładna niż GPS, który działa z dokładnością do 1,5 metra, a w tym przypadku sięga ona jednego milimetra - mówi prof. Wojciech Kloc.
Audio
  • Profesor Wojciech Kloc wyjaśnia czym jest neuronawigacja (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Wprowadzenie neuronawigacji to ogromne osiągnięcie nauki i techniki, które pozwoliło zmniejszyć inwazyjność zabiegów i ryzyko powikłań neurologicznych, które bardzo często oznaczają kalectwo
Wprowadzenie neuronawigacji to ogromne osiągnięcie nauki i techniki, które pozwoliło zmniejszyć inwazyjność zabiegów i ryzyko powikłań neurologicznych, które bardzo często oznaczają kalectwoFoto: Glow Images/ East News

Neuronawigacja to nowa metoda wprowadzona w chirurgii, polegająca na badaniu chorego za pomocą obrazów radiologicznych w przestrzeni wirtualnej. - Komputer pozwana nam zanalizować obraz, zaplanować operację wraz z dojściem operacyjnym jak np. przy zabiegach śródczaszkowych, gdy operujemy mózg. Możemy wybrać najlepszą drogę, by nie uszkadzać funkcji mózgu, które są ważne dla chorego - opowiada neurochirurg.

Prof. Wojciech Kloc opowiada w audycji o sytuacjach, w których najczęściej korzysta się z tej metody i przyszłości tego typu terapii. Jakie są alternatywy dla przedłużenia ręki chirurga?

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Wojciech Kloc (neurochirurg z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa, członek rady inicjatywy Zdrowy Kręgosłup dla Polski)

Data emisji: 4.07.2016

Godzina emisji: 19.43

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Richard Frąckowiak: musimy zrozumieć ludzki mózg

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 15:07
- Bez wiedzy, jak normalny mózg pracuje, nie wiemy, co się dzieje, jak mózg jest chory - wskazał dyrektor unijnego projektu Human Brain Project.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nanocząstki niosą nadzieję na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 22:38
- Mamy nadzieję, że nasze badania nanocząsek znajdą zastosowanie kliniczne m.in. w leczeniu komórek nowotworowych - mówi w radiowej Jedynce prof. Ewa Sawosz-Chwalibóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosną szanse na skuteczną walkę z rakiem mózgu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 22:06
- Dotarcie do wiedzy na temat nowotworów mózgu jest fascynujące i skomplikowane, ale przede wszystkim kosztowne. Wykrywamy rzeczy niesamowite, ale czasami widzimy zmiany, które najprawdopodobniej są siłą sprawczą - mówi prof. Bożena Kamińska.
rozwiń zwiń