X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dolegliwa choroba szkieletu. Jak dbać o nasze kości?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 22:23
- Na co dzień nie myślimy o kościach, dopóki nas nie bolą, nie złamią się albo nie dzieje się z nimi coś złego, a one nas noszą i stanowią ogromny rezerwuar wapnia - podkreśla lekarz, prof. Piotr Głuszko.
Audio
  • Jak skutecznie dbać o własne kości? (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Ze względu na starzejące się społeczeństwo osteoporoza staje się coraz większym problemem nie tylko medycznym, czy społecznym, ale i ekonomicznym. Ocenia się, że w Polsce na tę chorobę cierpi ponad 2 miliony osób, ale jedynie ok. 200 tys. jest leczonych
Ze względu na starzejące się społeczeństwo osteoporoza staje się coraz większym problemem nie tylko medycznym, czy społecznym, ale i ekonomicznym. Ocenia się, że w Polsce na tę chorobę cierpi ponad 2 miliony osób, ale jedynie ok. 200 tys. jest leczonychFoto: Glow Images/East News

Jedną z poważniejszych chorób kości jest prowadząca do złamań i charakteryzująca się obniżeniem wytrzymałości tej tkanki osteoporoza. Czasami nawet banalny uraz lub delikatne oparcie o dany przedmiot może doprowadzić do pęknięcia. Osteoporoza polega na zmianach w składzie materiałowym kości, które prowadzą do podatności na złamania.

- Bardzo silne kości też mogą się połamać, choć wszystko zależy od siły urazu. Młody człowiek zjeżdżając na nartach może złamać najzdrowsze kości pod słońcem, zaś starsza pani dosłownie opierając się o stół może połamać sobie kość ramienną - opowiada doktor.

W programie mówiliśmy o tym, jaka jest różnica w budowie kości u kobiet i mężczyzn oraz z czego wynika fakt, że niektórzy mają grubsze kości, a inni delikatniejsze. Wyjaśniliśmy, co wpływa na sztywność i odporność mechaniczną tych tkanek. Opowiadaliśmy o tym, jakie są metody prewencji i leczenia osteoporozy.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Piotr Głuszko (kierownik Kliniki Reumatologii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie)

Data emisji: 18.07.2016

Godzina emisji: 19.43

sm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy na tropie szczepionki przeciwko cukrzycy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 00:03
- Cukrzyca jest chorobą bardzo podstępną, ponieważ powikłania z nią związane przez bardzo długi czas nie bolą. Dopiero kiedy występują objawy okazuje się, że większość narządów jest już zniszczona - opowiada prof. Piotr Trzonkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proste badanie, które może uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 00:37
Badanie kostka-ramię w wielu przypadkach może uratować życie. - Jest to typ badania, którego nie musi przeprowadzać lekarz. To może zrobić każdy z nas - mówi chirurg naczyniowy, prof. dr hab. med. Waldemar Kostewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rybka akwariowa pomaga odkryć skuteczniejsze leki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 00:42
- W ciągu trzech i pół roku osiągniemy interesujące wyniki, które mogą stać się podstawą uzyskania nowych leków m.in. na chorobę Parkinsona - podkreśla prof. Leszek Kuźnicki.
rozwiń zwiń