Dolegliwa choroba szkieletu. Jak dbać o nasze kości?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 22:23
- Na co dzień nie myślimy o kościach, dopóki nas nie bolą, nie złamią się albo nie dzieje się z nimi coś złego, a one nas noszą i stanowią ogromny rezerwuar wapnia - podkreśla lekarz, prof. Piotr Głuszko.
Audio
  • Jak skutecznie dbać o własne kości? (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Ze względu na starzejące się społeczeństwo osteoporoza staje się coraz większym problemem nie tylko medycznym, czy społecznym, ale i ekonomicznym. Ocenia się, że w Polsce na tę chorobę cierpi ponad 2 miliony osób, ale jedynie ok. 200 tys. jest leczonych
Ze względu na starzejące się społeczeństwo osteoporoza staje się coraz większym problemem nie tylko medycznym, czy społecznym, ale i ekonomicznym. Ocenia się, że w Polsce na tę chorobę cierpi ponad 2 miliony osób, ale jedynie ok. 200 tys. jest leczonychFoto: Glow Images/East News

Jedną z poważniejszych chorób kości jest prowadząca do złamań i charakteryzująca się obniżeniem wytrzymałości tej tkanki osteoporoza. Czasami nawet banalny uraz lub delikatne oparcie o dany przedmiot może doprowadzić do pęknięcia. Osteoporoza polega na zmianach w składzie materiałowym kości, które prowadzą do podatności na złamania.

- Bardzo silne kości też mogą się połamać, choć wszystko zależy od siły urazu. Młody człowiek zjeżdżając na nartach może złamać najzdrowsze kości pod słońcem, zaś starsza pani dosłownie opierając się o stół może połamać sobie kość ramienną - opowiada doktor.

W programie mówiliśmy o tym, jaka jest różnica w budowie kości u kobiet i mężczyzn oraz z czego wynika fakt, że niektórzy mają grubsze kości, a inni delikatniejsze. Wyjaśniliśmy, co wpływa na sztywność i odporność mechaniczną tych tkanek. Opowiadaliśmy o tym, jakie są metody prewencji i leczenia osteoporozy.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Piotr Głuszko (kierownik Kliniki Reumatologii w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie)

Data emisji: 18.07.2016

Godzina emisji: 19.43

sm/ab

Czytaj także

Polacy na tropie szczepionki przeciwko cukrzycy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 00:03
- Cukrzyca jest chorobą bardzo podstępną, ponieważ powikłania z nią związane przez bardzo długi czas nie bolą. Dopiero kiedy występują objawy okazuje się, że większość narządów jest już zniszczona - opowiada prof. Piotr Trzonkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Proste badanie, które może uratować życie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 00:37
Badanie kostka-ramię w wielu przypadkach może uratować życie. - Jest to typ badania, którego nie musi przeprowadzać lekarz. To może zrobić każdy z nas - mówi chirurg naczyniowy, prof. dr hab. med. Waldemar Kostewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rybka akwariowa pomaga odkryć skuteczniejsze leki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 00:42
- W ciągu trzech i pół roku osiągniemy interesujące wyniki, które mogą stać się podstawą uzyskania nowych leków m.in. na chorobę Parkinsona - podkreśla prof. Leszek Kuźnicki.
rozwiń zwiń