Sposób, by uczynić polskich naukowców najlepszymi

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 22:50
- Nasze hasło brzmi "Wspieramy ludzi najlepszych, by byli jeszcze lepsi" i to się udaje. Pomagamy elitarnej grupie naukowców, która jest bardzo efektywna - mówi profesor Maciej Żylicz, prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Audio
  • Jak można wspierać polską naukę? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Jednym z zadań Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest przekonanie przedstawicieli świata biznesu, że inwestowanie w naukę wiąże się z dużymi korzyściami materialnymi
Jednym z zadań Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest przekonanie przedstawicieli świata biznesu, że inwestowanie w naukę wiąże się z dużymi korzyściami materialnymiFoto: Glow Images/East News

Powstała 25 lat temu Fundacja na rzecz Nauki Polskiej miała po upadku komunizmu przekształcić organizację i sposób prowadzenia badań w Polsce. - Od czasu, gdy uzyskaliśmy statut nasze zadania się trochę zmieniały. Dopiero gdy prof. Grabski w 1992 roku został prezesem Fundacji ustanowiono cele, czyli wspieranie najlepszych naukowców oraz najnowszych technologii, ale tak samo i promowanie polskiej nauki - opowiada profesor Maciej Żylicz.

W programie opowiadaliśmy również o zmarłym niedawno profesorze Macieju Władysławie Grabskim, który przez kilkanaście lat kierował Fundacją. Mówiliśmy o najważniejszych kryteriach, którymi kieruje się Fundacja i prowadzonych przez nią programach. Wyjaśniliśmy m.in. jak należy budować instytucje naukowe i jak można zatrzymać najlepszych specjalistów w naszym kraju.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Maciej Żylicz (prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, największej pozabudżetowej organizacji finansującej badania w naszym kraju i od lat – instytucji, która wyznacza standardy funkcjonowania nauki w Polsce)

Data emisji: 18.07.2016

Godzina emisji: 20.16

sm/ab

Czytaj także

Głuchota? Polacy dokonują niemożliwego w medycynie

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 22:30
- Częściowa głuchota jest dla lekarza znacznie większym wyzwaniem niż całkowita, bo jeśli pacjent w ogóle nie słyszy, to w jakimkolwiek zakresie mu pomożemy - mówi laryngolog prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przekonać dzieci do picia wody?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 23:34
- Jeżeli w szkole mamy niezorganizowaną kwestię picia wody, to sami sobie strzelamy w stopę, bo dziecko, które nie ma stałego dostępu do wody, będzie się gorzej uczyło i zachowywało - mówi pedagog Danuta Kozakiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rybka akwariowa pomaga odkryć skuteczniejsze leki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 00:42
- W ciągu trzech i pół roku osiągniemy interesujące wyniki, które mogą stać się podstawą uzyskania nowych leków m.in. na chorobę Parkinsona - podkreśla prof. Leszek Kuźnicki.
rozwiń zwiń