Niesprawiedliwa natura ludzkiej moralności

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 00:08
- Ludzie myślą o swoich ocenach moralności, że są obiektywne, podczas gdy są one podatne na zniekształcenia wynikające z uczuć - opowiada psycholog społeczny, prof. Bogdan Wojciszke.
Audio
  • Prof. Bogdan Wojciszke wyjaśnia, co sprawia, że inaczej oceniamy siebie i innych (Eureka/ Jedynka)
Psycholog podkreśla, że należy oddziaływać nie tylko na racje, ale również emocje innych osób. To zdecydowało o wyborach politycznych m.in. przy okazji ostatnich wyborów prezydenckich w USA
Psycholog podkreśla, że należy oddziaływać nie tylko na racje, ale również emocje innych osób. To zdecydowało o wyborach politycznych m.in. przy okazji ostatnich wyborów prezydenckich w USAFoto: barsen via Foter.com / CC BY-SA

Profesor Bogdan Wojciszke od zawsze był zafascynowany wieloznacznością ludzkich zachowań i ich interpretacji. - Patrzymy na to samo, ale widzimy co innego. Ludzie do tego samego zdarzenia przykładają zupełnie różne kategorie interpretacji i na co innego zwracają uwagę - opowiada psycholog społeczny.

Naukowiec zauważył, że zachowania są oceniane przez pryzmat tego, czy służą dobrym, czy złym celom oraz czy są realizowane w sposób sprawny. Patrząc na własne zachowania oraz osób nam bliskich, koncentrujemy się na sprawności, kompetencji i skuteczności wykonania zadania, zaś w przypadku innych osób zwracamy uwagę na ich moralny czy wspólnotowy wydźwięk. - Jak mówi święta księga, u siebie nie widzimy belki w oku, a u innych zauważamy źdźbło, co wynika z faktu, że samego siebie odbieramy jako sprawcę, a nie biorcę - wyjaśnia prof. Wojciszke.

W programie mówimy o tym, jak mimika ma wpływ na ocenę czyjejś moralności i jak ta wiedza może się przydać m.in. w świecie polityki. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Bogdan Wojciszke (psycholog społeczny, Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS, oddział w Sopocie)

Data emisji: 28.11.2016

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Czytaj także

Nieszkodliwi "wariaci". Dlaczego boimy się schizofrenii?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2015 02:52
- Schizofrenia to najpoważniejsza choroba psychiczna w Polsce, choć nie najczęstsza. Zapadalność na nią jest stała na całym świecie i wynosi 1 procent - mówi psychiatra prof. Marcin Wojnar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na tropie tajemnic mózgu. Co decyduje o uzależnieniu?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 23:41
- Jeśli mamy pamięć zdarzeń przyjemnych, a zmiany o charakterze uzależnień są plastycznymi, to mechanizmy uzależnienia wydają się podobne do uczenia. Potrzeba picia wynika z tego, że coś nam się zbyt łatwo kojarzy - mówi prof. Leszek Kaczmarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak to się dzieje, że udzielają się nam emocje od innych ludzi?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2016 17:00
- Jesteśmy bardzo wrażliwi na bodźce, które mogą sygnalizować zagrożenie, czyli również bodźce pochodzące od innych ludzi - wyjaśniła w radiowej Jedynce prof. Ewelina Knapska.
rozwiń zwiń