Zdrowe społeczeństwo jest bezpieczne. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 22:59
- Nie ma nic ważniejszego dla społeczeństwa, jak zdrowie i edukacja. Jest to wielka sprawa narodowa, ponad wszelkimi podziałami politycznymi – mówi lekarz, Janusz Meder.
Audio
  • Jak dbać o swoje zdrowie i tym samym bezpieczeństwo narodowe? (Wieczór odkrywców/ Jedynka)
Gość Jedynki zwraca uwagę, że ogromną rolę w dbaniu o zdrowie spełnia profilaktyka i edukacja
Gość Jedynki zwraca uwagę, że ogromną rolę w dbaniu o zdrowie spełnia profilaktyka i edukacjaFoto: Foter.com / CC0

Zdaniem organizatorów debaty "Zdrowie i bezpieczeństwo narodowe" należy zwracać uwagę na narastający problem chorób cywilizacyjnych, m.in. nowotworów czy chorób neurodegeneracyjnych, psychicznych i serca, bowiem zdrowie stanowi ważny element naszego bezpieczeństwa narodowego.

- Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że możemy uniknąć zachorowania na 30-40 procent nowotworów i innych ważnych chorób cywilizacyjnych. Za nasze zdrowie zaledwie w 10 procentach odpowiada system ochrony zdrowia, a 55 procent leży w naszych rękach. Zatem nie może być nic ważniejszego niż stała edukacja, przewidziana na pokolenia - opowiada lekarz.

Jakie kwestie związane z naszym zdrowie wpływają na bezpieczeństwo narodowe? Jak można poprawić stan zdrowia społeczeństwa? O tym więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Janusz Meder (lekarz, prezes Polskiej Unii Onkologii)

Data emisji: 5.12.2016

Godzina emisji: 19.11

sm/mg

Czytaj także

Powstanie koń trojański w walce z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 23:09
- Naturalnie ściągane do guza komórki odpornościowe będą niosły klatki białkowe, wypełnione lekiem, a następnie po dostarczeniu ich do samego guza będą je przekazywać komórkom nowotworowym - mówi badacz, dr Tomasz Rygiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy serce zaczyna bić inaczej. Jak leczyć arytmię?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 23:15
- By poradzić sobie z arytmią, musimy ją wykryć i w jakiś sposób ją zapisać. To nie jest niestety proste zadanie - opowiada prof. Łukasz Szumowski, kardiolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilka prostych sposobów na to, by dłużej cieszyć się zdrowiem

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 23:21
- Ważne jest to, byśmy mobilizowali się nawzajem, bo cele do osiągnięcia są niezwykle istotne i warto zabiegać o to, by mając lat 70-80 być w jak najlepszej formie - zachęca kardiolog, prof. Piotr Hoffman.
rozwiń zwiń