Spitsbergen. Jedna z mniej znanych ambasad polskiej nauki

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 21:23
- Na dalekiej północy znacznie bardziej widoczne są m.in. zmiana klimatu, wycofujące się lodowce, zwiększanie się ilości tundry, co powoduje większą migrację choćby reniferów - opowiada prof. Piotr Głowacki, wieloletni Kierownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN.
Audio
  • Prof. Piotr Głowacki opowiada o polskich badaniach na Spitsbergenie (Eureka/ Jedynka)
W 1957 roku, z inicjatywy prof. Stanisława Siedleckiego na wyspie Spitsbergen w norweskim archipelagu Svalbard została utworzona polska stacja polarna Hornsund
W 1957 roku, z inicjatywy prof. Stanisława Siedleckiego na wyspie Spitsbergen w norweskim archipelagu Svalbard została utworzona polska stacja polarna HornsundFoto: NOAA Photo Library via Foter.com / CC BY

W tym roku polska stacja polarna Hornsund na wyspie Spitsbergen kończy 60. Lat. Wszystko rozpoczęło się od wyprawy rekonesansowej z 1956 roku z udziałem prof. Stanisława Siedleckiego. - Wiele osób może dziwić, po co Polsce stacja polarna, ale warto pamiętać, że w owym czasie nasz kraj miał niewiele możliwości ekspansji poza obszar wpływów radziecko-rosyjskich - wyjaśnia prof. Głowacki.

Samo miejsce, w którym powstała stacja badawcza jest wyjątkowe. Położona jest na południu Spitsbergenu, nad zatoką Białych Niedźwiedzi ze szczytami gór, przypominającymi Tatry czy Alpy. O samej wyspie mówiło się, że jest piękna, ale i bardzo niebezpieczna. - Zagrożenia były głównie ze strony zwierząt, których jest tam dużo. Każdy musi mieć przy sobie broń, pracuje się we dwójkę, a w czasie 60-letniej historii naszej stacji zostało zastrzelonych siedem niedźwiedzi - opowiada specjalista od badań polarnych.

W audycji mówimy również o polskich nazwach na Spitsbergenie, białych niedźwiedziach, jednych z najbardziej niebezpiecznych zwierząt i badaniach, jakimi można zajmować się w stacji polarnej. Czy grozi nam potop? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Piotr Głowacki (wieloletni Kierownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN, wybitny specjalista od badań polarnych, przez wiele lat szef polskiej stacji na Spitsbergenie)

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

Czytaj także

Spitsbergen – kraj ostrych szczytów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 06:45
Historia Spitsbergenu to liczne groby, szczątki osad wielorybniczych i wymarłe miasta górnicze. Za bogactwo krajobrazu, obfite łowy i surowce naturalne człowiek zapłacił wysoką cenę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będzie wyglądała elektronika przyszłości? Czas na spersonalizowane produkty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:18
Dr inż. Marcin Słoma pracuje nad nowymi materiałami dla elektroniki strukturalnej, dzięki którym możliwe będzie wytwarzanie elektronicznych produktów o dowolnych, ale praktycznych kształtach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Innowacje - na pomoc antybiotykom

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 11:09
- Jako ludzkość dzięki antybiotykom zapomnieliśmy już dawno, że skaleczenie na placu zabaw może skończyć się śmiercią w wyniku zakażenia bakteriami - tłumaczył prof. Piotr Garstecki, kierujący zespołem badaczy zajmującym się lekowrażliwością bakterii.
rozwiń zwiń