X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spitsbergen. Jedna z mniej znanych ambasad polskiej nauki

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 21:23
- Na dalekiej północy znacznie bardziej widoczne są m.in. zmiana klimatu, wycofujące się lodowce, zwiększanie się ilości tundry, co powoduje większą migrację choćby reniferów - opowiada prof. Piotr Głowacki, wieloletni Kierownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN.
Audio
  • Prof. Piotr Głowacki opowiada o polskich badaniach na Spitsbergenie (Eureka/ Jedynka)
W 1957 roku, z inicjatywy prof. Stanisława Siedleckiego na wyspie Spitsbergen w norweskim archipelagu Svalbard została utworzona polska stacja polarna Hornsund
W 1957 roku, z inicjatywy prof. Stanisława Siedleckiego na wyspie Spitsbergen w norweskim archipelagu Svalbard została utworzona polska stacja polarna HornsundFoto: NOAA Photo Library via Foter.com / CC BY

W tym roku polska stacja polarna Hornsund na wyspie Spitsbergen kończy 60. Lat. Wszystko rozpoczęło się od wyprawy rekonesansowej z 1956 roku z udziałem prof. Stanisława Siedleckiego. - Wiele osób może dziwić, po co Polsce stacja polarna, ale warto pamiętać, że w owym czasie nasz kraj miał niewiele możliwości ekspansji poza obszar wpływów radziecko-rosyjskich - wyjaśnia prof. Głowacki.

Samo miejsce, w którym powstała stacja badawcza jest wyjątkowe. Położona jest na południu Spitsbergenu, nad zatoką Białych Niedźwiedzi ze szczytami gór, przypominającymi Tatry czy Alpy. O samej wyspie mówiło się, że jest piękna, ale i bardzo niebezpieczna. - Zagrożenia były głównie ze strony zwierząt, których jest tam dużo. Każdy musi mieć przy sobie broń, pracuje się we dwójkę, a w czasie 60-letniej historii naszej stacji zostało zastrzelonych siedem niedźwiedzi - opowiada specjalista od badań polarnych.

W audycji mówimy również o polskich nazwach na Spitsbergenie, białych niedźwiedziach, jednych z najbardziej niebezpiecznych zwierząt i badaniach, jakimi można zajmować się w stacji polarnej. Czy grozi nam potop? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Piotr Głowacki (wieloletni Kierownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN, wybitny specjalista od badań polarnych, przez wiele lat szef polskiej stacji na Spitsbergenie)

Data emisji: 6.03.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spitsbergen – kraj ostrych szczytów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 06:45
Historia Spitsbergenu to liczne groby, szczątki osad wielorybniczych i wymarłe miasta górnicze. Za bogactwo krajobrazu, obfite łowy i surowce naturalne człowiek zapłacił wysoką cenę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będzie wyglądała elektronika przyszłości? Czas na spersonalizowane produkty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:18
Dr inż. Marcin Słoma pracuje nad nowymi materiałami dla elektroniki strukturalnej, dzięki którym możliwe będzie wytwarzanie elektronicznych produktów o dowolnych, ale praktycznych kształtach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Innowacje - na pomoc antybiotykom

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 11:09
- Jako ludzkość dzięki antybiotykom zapomnieliśmy już dawno, że skaleczenie na placu zabaw może skończyć się śmiercią w wyniku zakażenia bakteriami - tłumaczył prof. Piotr Garstecki, kierujący zespołem badaczy zajmującym się lekowrażliwością bakterii.
rozwiń zwiń