X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Początki życia na Ziemi i szanse na inne organizmy w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 01:30
- Dawniej panowało przekonanie, że życie wyszło z morza, podczas gdy nasze odkrycie pokazuje, że wyszło z jeziora, a ewolucja przebiegała znacznie szybciej niż się wydawało - mówi geolog, dr hab. Barbara Kremer.
Audio
  • Rozmawiamy o tajemnicach życia we Wszechświecie (Wieczór Odkrywców/ Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: tj.blackwell via Foter.com / CC BY-NC

Pytanie o to, czy we wszechświecie istnieje inna cywilizacja lub chociaż jakaś forma życia nurtuje nie tylko naukowców. Pomimo danych, jakie mamy na temat różnych planet, nie sposób w pełni na nie odpowiedzieć. - Warunki na niektórych planetach, przynajmniej na początku istnienia naszego Układu Słonecznego, mogły sprzyjać powstaniu życia. Wenus, Ziemia i Mars były tzw. planetami do zamieszkania w ich pierwotnej ewolucyjnej historii - opowiada dr hab. Barbara Kremer.

Warunki na Wenus się zmieniły i stała się ona bardzo gorącą planetą, podczas gdy Mars zrobił się zimny. Warunki na tych planetach nie są stabilne, stabilizacja udała się jedynie Ziemi. - Na Marsie jest woda, co jest pierwszą przesłanką do tego, by życie mogło zaistnieć. Jest wiele ciał niebieskich w naszym układzie, które mają wodę i są one kandydatami do poszukiwania na nich życia, ale niestety są bardzo odległe od Ziemi - opowiada geolog.

Które księżyce i planety są najbardziej obiecujące w tym aspekcie? Kiedy pojawiło się życie na Ziemi? Jakie informacje o naszej planecie skrywają najstarsze skały? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr hab. Barbara Kremer (geolog, Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 3.04.2017

Godzina emisji: 19.07

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

New Horizons: błękitne niebo i lód na Plutonie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2016 12:58
- Pluton dołączył do ciał układu słonecznego, o których wiemy bardzo dużo - mówił w Jedynce prof. Kazimierz Stępień z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego,
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska ruszy do walki w kosmicznym wyścigu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 21:04
- Rynek kosmiczny to jedyny taki rynek, który, jak naukowo udowodniono, ciągle się powiększa. Rośnie w tempie 200 procent na 7-8 lat, więc warto przystąpić do kosmicznego wyścigu i powalczyć o własny kawałek tortu - zachęca fizyk, dr Grzegorz Brona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia z Czelabińska będzie się powtarzać. Jak mamy się przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 00:46
- Lubię żartować, że kosmos to jedyny rynek, który jest nieograniczony i wciąż rośnie - mówi w radiowej Jedynce dr Grzegorz Brona z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń