Lotnictwo a David Beckham, czyli metoda czarnej skrzynki

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2017 23:51
- Trzeba tak konstruować wszelkie procedury, by zminimalizować prawdopodobieństwo popełnienia błędu, ale najpierw musimy się nauczyć na błędach i o tym mówi książka "Metoda czarnej skrzynki" - mówi popularyzator nauki dr Tomasz Brzozowski.
Audio
  • Wyjaśniamy, na czym polega metoda czarnej skrzynki (Eureka/Jedynka)
Google, zespół Formuły 1 firmy Mercedes, wynalazca James Dyson, Michael Jordan i David Beckham. Co ich łączy z lotnictwem? Wszyscy oni korzystają z metody czarnej skrzynki - nie tylko odważnie przyznają się do błędów, ale wręcz uważają swoje porażki za najlepsze źródło wiedzy
Google, zespół Formuły 1 firmy Mercedes, wynalazca James Dyson, Michael Jordan i David Beckham. Co ich łączy z lotnictwem? Wszyscy oni korzystają z metody czarnej skrzynki - nie tylko odważnie przyznają się do błędów, ale wręcz uważają swoje porażki za najlepsze źródło wiedzyFoto: Foter.com

Wydawnictwo: Insignis

Metoda czarnej skrzynki, opisana w książce Matthew Syed, polega na uczeniu się na błędach, co może wydawać się banalne, choć jak pokazuje życie, nie każdy z niej korzysta. - Lotnictwo jest chlubnym wyjątkiem, bo w tej dziedzinie wszystkie błędy są skrupulatnie rejestrowane i analizowane. Jest to dziedzina transportu, która dokonała najszybciej ewolucji, dzięki czemu stała się jedną z najbezpieczniejszych, świadcząc usługi miliardom pasażerów - opowiada dr Tomasz Brzozowski.

Syed dzieli dziedziny życia na systemy otwarte, stosujące metodę czarnej skrzynki i zamknięte, które z niej nie korzystają. - Przykra konstatacja wynikająca z tej lektury jest taka, że systemów zamkniętych w naszym życiu niestety jest więcej. Należą do nich kluczowe dziedziny odpowiadające za nasze bezpieczeństwo, wolność, gospodarkę, są to m.in. biznes, służba zdrowia, polityka, wymiar sprawiedliwości, niektóre korporacje - wymienia fizyk.

O tym, jakie metody powinny być stosowane w systemach zamkniętych i jaki związek z lotnictwem ma David Beckham mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Tomasz Brzozowski (fizyk, popularyzator nauki, redaktor książki "Metoda czarnej skrzynki. Zaskakująca prawda o błędach i naturze sukcesu" Matthew Syed)

Data emisji: 10.04.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak