Ursynowicz wychodzi z cienia Kościuszki. "Bano się go"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 22:59
- Julian Ursyn Niemcewicz miał bardzo ostry język i bano się go. Jako osoba z obywatelstwem amerykańskim, posiadał ogromne wpływy wśród warszawskich elit - mówi w radiowej Jedynce prof. Izabella Rusinowa.
Audio
  • Julian Ursyn Niemcewicz - jego życie polityczne i przyjaźń z Tadeuszem Kościuszką (Eureka/ Jedynka)
Antoni Brodowski (1784-1832), portret Julian Ursyna Niemcewicza, źr. Wikimedia Commonsdp
Antoni Brodowski (1784-1832), portret Julian Ursyna Niemcewicza, źr. Wikimedia Commons/dpFoto: Wikipedia

O ile Tadeusz Kościuszko jest postacią znaną, to o Julinie Ursynie Niemcewiczu wiemy stosunkowo niewiele. Autor "Powrotu posła" był sekretarzem i adiutantem Kościuszki, a w czasie Sejmu Czteroletniego wygłosił ponad 150 mów, w których wykładał o tym, jak należy wzmocnić Rzeczpospolitą. W tym roku minęła 260. rocznica jego urodzin.

- Po Targowicy Julian Ursyn Niemcewicz napisał biblię targowicką, po której wyjechał z kraju, bo bał się o siebie. Bardzo łatwo nawiązywał kontakty, a mając protekcję wielkiego rodu Czartoryskich i Sapiehów miał wejścia do różnych salonów w całej Europie - opowiada prof. Izabella Rusinowa z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

O podróży z Tadeuszem Kościuszką i powrocie do kraju Juliana Ursyna Niemcewicza, a także różnicy poglądów między nim a bohaterem narodowym Polski i Stanów Zjednoczonych mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: profesor Izabella Rusinowa (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książki "Pana Juliana przypadki życia - Julian Ursyn Niemcewicz 1797-1841"), profesor Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauki, autor książki "Tadeusz Kościuszko - dzieje i tradycje")

Data emisji: 5.05.2017

Godzina emisji: 19.10

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trudno zrozumieć duszę Polaka, jak się nie zna Kościuszki"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 21:15
Napoleon nazwał go "bohaterem Północy", a Katarzyna Wielka "bestią". - Trudno zrozumieć duszę Polaka, kiedy się nie zna Tadeusza Kościuszki - podkreśla dr Leszek Marek Krześnia, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko - bohater Polaków, Białorusinów, Amerykanów

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 12:25
Rozpoczął się rok kościuszkowski - w październiku będziemy obchodzić 200. rocznicę śmierci, a 4 lutego - 254. rocznicę urodzin wielkiego przywódcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko i książę Józef Poniatowski w walce o niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 16:10
Tadeusz Kościuszko – inżynier wojskowy, słynny budowniczy amerykańskich twierdz i przywódca insurekcji oraz książę Józef Poniatowski - bratanek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, urodzony w Wiedniu, Polak z wyboru, który nie opuścił Napoleona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Kościuszko - wielki bohater, zwyczajny człowiek

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 23:16
- 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki jest świetną okazją do tego, by przypomnieć kim był i pokazać, że był nie tylko wielkim, ale i normalnym człowiekiem - mówi Ewa Wasilewska, komisarz poświęconej mu wystawy.
rozwiń zwiń