Manufaktura Ślimaka Madzika, czyli jak popularyzować naukę?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 09:30
Gościem audycji była dr Magdalena Osial z Wydziału Chemii UW i Wolnego Uniwersytetu w Brukseli - wyróżniona w ostatnim konkursie Popularyzator Nauki Roku, finalistka konkursu im. A. Rojszczaka, która prowadzi programy popularyzujące naukę, szczególnie wśród dzieci i seniorów.
Audio
  • O popularyzacji nauki wśród dzieci i seniorów oraz o międzynarodowym konkursie Falling Walls Lab (Wieczór odkrywców/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: LightField Studios/shutterstock.com

kosmos planety gwiazdy wieczór odkrywców FREE 663_364.jpg
Posłuchaj, kanału "Wieczór odkrywców"

W 2015 roku stworzyła projekt "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku", którego celem jest zaciekawienie dzieci naukami ścisłymi, zachęcenie ich do bycia w przyszłości naukowcami oraz pokazanie, że w dobie internetu można spędzać kreatywnie czas z babciami, dziadkami i rodzicami poprzez wspólne prowadzenie ciekawych eksperymentów. Jej projekt skierowany jest przede wszystkim do osób spoza wielkich miast. Dr Magdalena Osial przeprowadziła już kilkadziesiąt szkoleń w różnych placówkach edukacyjnych województwa mazowieckiego, łódzkiego i podlaskiego, angażując naukowo kilkaset rodzin.

W audycji rozmawialiśmy także o Falling Walls Lab. To ciekawy pomysł dla młodych badaczy - międzynarodowy konkurs, którego celem jest prezentacja innowacyjnych pomysłów przedstawicieli różnych dziedzin nauki. Podczas 3-minutowych wystąpień wstępnie wyłonieni na podstawie przesłanych zgłoszeń kandydaci prezentują swoje innowacyjne pomysły, modele biznesowe czy inicjatywy społeczne. Prezentacje odbywają się przed zgromadzoną widownią oraz ekspertami z różnych dziedzin nauki. Finał Konkursu odbędzie się w listopadzie w Berlinie. O Konkursie i polskich eliminacjach opowiadał prof. Kazimierz Rzążewski z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

***

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr Magdalena Osial (Wydział Chemii UW, Wolny Uniwersytet w Brukseli), prof. Kazimierz Rzążewski (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN)

Data emisji: 22.05.2017

Godzina emisji: 19.09

gs/pg

Czytaj także

Czy na Ziemi zabraknie wody?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 08:40
Na ostatnim Forum Ekonomicznym w Davos przedstawiony został raport na temat największych zagrożeń dla ludzkości na najbliższe 10 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ursynowicz wychodzi z cienia Kościuszki. "Bano się go"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 22:59
- Julian Ursyn Niemcewicz miał bardzo ostry język i bano się go. Jako osoba z obywatelstwem amerykańskim, posiadał ogromne wpływy wśród warszawskich elit - mówi w radiowej Jedynce prof. Izabella Rusinowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ścieki i glony jako źródło energii. "Potrzebujemy nowych rozwiązań"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 22:10
Zamiast czyścić ścieki, polscy naukowcy robią z nich energię i szukają nowych zastosowań dla glonów. - Prowadzimy innowacyjne badania, które w dłuższej perspektywie mogą bardzo odmienić nasze życie - mówi dr hab. inż. Marcin Zieliński z Katedry Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
rozwiń zwiń