X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gen genowi nierówny. Wady i mutacje, o jakich warto wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 00:01
- Nowotwory dziedziczne pojawiają się znacznie wcześniej niż te, które nie są związane z genami - mówi prof. Krystian Jażdżewski, endokrynolog.
Audio
  • Prof. Krystian Jażdżewski o badaniu genów w kontekście chorób nowotworowych (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: science photo / Shutterstock

Jednym z największych wyzwań medycyny jest znalezienie genetycznych przyczyn powstawania różnych chorób, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów. Statystyki wskazują na to, że jedna czwarta osób chorych na raka przychodzi na świat z wadami w genie, m.in. BRCA1 i BRCA2.

- Genów zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory jest w sumie 70. Jeśli zmutowany jest gen BRCA1 lub BRCA2, to zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika z poziomu populacyjnego wynoszącego 13 do 87 procent, więc jest prawie pewność, że choroba się pojawi - opowiada prof. Krystian Jażdżewski.

Czy wiemy, które nowotwory są w największym stopniu dziedziczne? Jak z medycznego punktu widzenia można ocenić decyzję Angeliny Jolie, która poddała się prewencyjnej operacji usunięcia jajników? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Krystian Jażdżewski (Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odkrycie polskich naukowców daje ogromne możliwości

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 22:37
- Wielką zaletą naszego odkrycia jest to, że ma ono zastosowanie uniwersalne. Możemy stabilizować dowolne mRNA - mówi profesor Jacek Jemielity, biofizyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze znają sposób, by skuteczniej walczyć z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 21:03
- Układ odpornościowy z jednej strony walczy z nowotworem, ale ma też w sobie elementy służące do gojenia ran i pomagające rakowi. Musimy nauczyć się stymulować część antynowotworową, a wyłączać tę, która mu pomaga - mówi dr hab. Radosław Zagożdżon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowsze i dłuższe życie tam, gdzie kukułka kuka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 20:00
- Już samo w sobie ciekawe jest, dlaczego pewne elementy kultury, którą dziedziczymy po przodkach, tak mocno zapadają w nasze głowy, że chcemy sprawdzić, czy nasi przodkowie mieli rację wierząc np. w to, że im więcej kuknięć kukułki, tym więcej lat w dobrym zdrowiu i pomyślności przeżyje osoba licząca - tak genezę badań opisywał prof. Piotr Tryjanowski.
rozwiń zwiń