Gen genowi nierówny. Wady i mutacje, o jakich warto wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 00:01
- Nowotwory dziedziczne pojawiają się znacznie wcześniej niż te, które nie są związane z genami - mówi prof. Krystian Jażdżewski, endokrynolog.
Audio
  • Prof. Krystian Jażdżewski o badaniu genów w kontekście chorób nowotworowych (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: science photo / Shutterstock

Jednym z największych wyzwań medycyny jest znalezienie genetycznych przyczyn powstawania różnych chorób, ze szczególnym uwzględnieniem nowotworów. Statystyki wskazują na to, że jedna czwarta osób chorych na raka przychodzi na świat z wadami w genie, m.in. BRCA1 i BRCA2.

- Genów zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory jest w sumie 70. Jeśli zmutowany jest gen BRCA1 lub BRCA2, to zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika z poziomu populacyjnego wynoszącego 13 do 87 procent, więc jest prawie pewność, że choroba się pojawi - opowiada prof. Krystian Jażdżewski.

Czy wiemy, które nowotwory są w największym stopniu dziedziczne? Jak z medycznego punktu widzenia można ocenić decyzję Angeliny Jolie, która poddała się prewencyjnej operacji usunięcia jajników? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Krystian Jażdżewski (Laboratorium Genetyki Nowotworów Człowieka Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 19.06.2017

Godzina emisji: 19.09

sm/pg

 

Czytaj także

Odkrycie polskich naukowców daje ogromne możliwości

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 22:37
- Wielką zaletą naszego odkrycia jest to, że ma ono zastosowanie uniwersalne. Możemy stabilizować dowolne mRNA - mówi profesor Jacek Jemielity, biofizyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze znają sposób, by skuteczniej walczyć z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 21:03
- Układ odpornościowy z jednej strony walczy z nowotworem, ale ma też w sobie elementy służące do gojenia ran i pomagające rakowi. Musimy nauczyć się stymulować część antynowotworową, a wyłączać tę, która mu pomaga - mówi dr hab. Radosław Zagożdżon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowsze i dłuższe życie tam, gdzie kukułka kuka

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 20:00
- Już samo w sobie ciekawe jest, dlaczego pewne elementy kultury, którą dziedziczymy po przodkach, tak mocno zapadają w nasze głowy, że chcemy sprawdzić, czy nasi przodkowie mieli rację wierząc np. w to, że im więcej kuknięć kukułki, tym więcej lat w dobrym zdrowiu i pomyślności przeżyje osoba licząca - tak genezę badań opisywał prof. Piotr Tryjanowski.
rozwiń zwiń