Częsty i wstydliwy nowotwór. Jak leczyć raka prostaty?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2017 20:47
- Rak stercza występuje w bardzo trudnym chirurgicznie obszarze, więc wykonywanie bezkrytyczne operacji wiąże się z bardzo przykrymi konsekwencjami. Dlatego tak ważna jest diagnostyka, pozwalająca wyciąć tylko tyle, ile potrzeba - mówi prof. Jacek Dobruch, urolog.
Audio
  • Diagnostyka i metody leczenia raka prostaty (Eureka/ Jedynka)
Rak prostaty jest jednym z nowotworów najczęściej dotykających mężczyzn
Rak prostaty jest jednym z nowotworów najczęściej dotykających mężczyzn Foto: Image Point Fr / Shutterstock

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Zachorowalność na niego gwałtowanie wzrasta po 50. roku życia. W Polsce, po raku płuc, nowotwór stercza jest drugim pod względem liczby zachorowań i zgonów. Pierwszym krokiem w celu ustalenia, czy mamy do czynienia z tą chorobą, jak zaznaczają goście Jedynki, jest USG.

- Prostata to niewielki narząd, wielkości orzecha, a przy łagodnym przeroście bywa większy. W jego tkance może znaleźć się ognisko raka i może być tak, że pod względem gęstości tkankowej i struktury nie różni się od miąższu gruczołu krokowego, więc jest go niesłychanie trudno wykryć. Dopiero wraz z postępem technologii możemy sobie pozwolić na bardzo swoiste poszukiwanie zmian i wyższą skuteczność diagnozy - opowiada prof.  Jerzy Walecki, konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.

O roli wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego w diagnostyce raka prostaty i nowych metodach diagnostyki mówimy więcej w dołączonym do artykułu nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Jerzy Walecki (konsultant krajowy w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej, Kierownik Zakładu Diagnostyki Radiologicznej CSK MSWiA w Warszawie), prof. Jakub Dobruch (kierownik Kliniki Urologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny imienia prof. W. Orłowskiego)

Data emisji: 5.07.2017

Godzina emisji: 19.08

sm/zi 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odkrycie polskich naukowców daje ogromne możliwości

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 22:37
- Wielką zaletą naszego odkrycia jest to, że ma ono zastosowanie uniwersalne. Możemy stabilizować dowolne mRNA - mówi profesor Jacek Jemielity, biofizyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze znają sposób, by skuteczniej walczyć z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 21:03
- Układ odpornościowy z jednej strony walczy z nowotworem, ale ma też w sobie elementy służące do gojenia ran i pomagające rakowi. Musimy nauczyć się stymulować część antynowotworową, a wyłączać tę, która mu pomaga - mówi dr hab. Radosław Zagożdżon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen genowi nierówny. Wady i mutacje, o jakich warto wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 00:01
- Nowotwory dziedziczne pojawiają się znacznie wcześniej niż te, które nie są związane z genami - mówi prof. Krystian Jażdżewski, endokrynolog.
rozwiń zwiń