Dzierzba - najbrutalniejszy ptak na świecie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 10:36
Dzierzby należą do rodziny ptaków z rzędu wróblowatych. Występują głównie w Eurazji i w Afryce. Stanowią ważny obiekt badań naukowych, ze względu na swoje zachowania
Dzierzba
Dzierzba Foto: pixabay.com

Ostatnio ukazała się publikacja z wynikami badań ptasich zachowań dzierzb, które żywią się pokarmem zwierzęcym – owadami, ślimakami, gryzoniami, ptakami i jaszczurkami, a ich szczególną cechą jest to, że upolowane ofiary nabijane są na kolce, ciernie, gałęzie lub druty.

Międzynarodowy zespół ornitologów, w skład którego wchodzą naukowcy z Polski, Czech, Argentyny i Izraela, przeprowadził po raz pierwszy badania nad tymi fascynującymi ptakami korzystając z materiałów zamieszczonych w kanale You Tube. Wyniki tych badań opublikowane zostały w prestiżowym czasopiśmie "Science of Nature".

O zachowaniach dzierzb, o nauce obywatelskiej i o możliwości wykorzystania nowych technologii do prowadzenia badań opowie jeden z autorów publikacji, prof. Piotr Tryjanowski - dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Na audycję Wieczór odkrywców w paśmie Eureka w poniedziałek (10.07) o godz. 19.10 zaprasza Krzysztof Michalski

zi

Zobacz więcej na temat: ptaki przyroda

Czytaj także

Radiowa Jedynka w Słońsku, czyli Rzeczpospolitej Ptasiej

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 14:01
- To tu zjeżdżają się ornitolodzy profesjonaliści i amatorzy z całego świata, by polować na ptaki z aparatami, z lornetkami, ze sprzętem nagrywającym. To tu trzeba mieć... specjalny ptasi paszport - opowiadał Roman Czejarek zapraszając do podróży do Słońska, leżącego w sąsiedztwie ujścia rzeki Warty do Odry w województwie lubuskim.
rozwiń zwiń