Podstępny nowotwór - szpiczak mnogi

Szpiczak mnogi, inaczej szpiczak plazmocytowy - to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów krwi. Charakteryzuje się postępującym namnażaniem w szpiku kostnym zmienionych nowotworowo komórek układu odpornościowego, zwanych plazmocytami.
Regularne badania są najlepszą metodą profilaktyki raka
Regularne badania są najlepszą metodą profilaktyki raka Foto: Shutterstock/ JPC-PROD
O Audycji

Zmutowane komórki produkują białko, które zagęszcza krew, utrudniając jej przepływ, a dodatkowo odkłada się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia. Najczęściej dochodzi do zmian struktury kości, co skutkuje złamaniami, a także do osłabienia czynności krwiotwórczej szpiku (anemia), czy poważnych zaburzeń pracy nerek.

Niedawno obchodzony był trzeci już Ogólnopolski Dzień Pacjentów ze Szpiczakiem Mnogim, którego celem było zwrócenie uwagi na ten coraz częściej występujący nowotwór krwi, jego nietypowe objawy utrudniające diagnostykę i możliwości leczenia…

O tym wszystkim, a także o dostępie do nowych terapii i o jakości życia chorych z zaawansowaną postacią tej choroby Krzysztof Michalski rozmawiał z doktorem Grzegorzem Charlińskim, hematologiem i specjalistą transplantologii klinicznej. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Grzegorz Charliński (hematolog, specjalista transplantologii klinicznej, ordynator Oddziału Hematologii Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im M. Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 2.10.2017

Godzina emisji: 19.08

kh

Playlista