X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poznać i zrozumieć przyczyny chorób mózgu

Na świecie dziesiątki milionów ludzi cierpi na choroby neurodegeneracyjne, a przyczyny powstawania takich schorzeń, jak choroba Alzheimera, czy Parkinsona są ciągle nieznane.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News
O Audycji

Wiadomo, że głównym czynnikiem ryzyka jest wiek, a przy starzejącym się społeczeństwie oznacza to nie tylko coraz większy problem medyczny, ale i ogromne kłopoty społeczne i ekonomiczne w najbliższej już przyszłości. W ostatnich latach dokonał się ogromy postęp w poznaniu przyczyn różnych chorób, w zrozumieniu mechanizmów działających na poziomie komórek i ich fragmentów, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu i na powstawanie różnych zaburzeń.

W badaniach tajemnic funkcjonowania molekuł, z których zbudowany jest nasz organizm uczestniczą, i to z sukcesem, polscy naukowcy.

- Białka są jednym z podstawowych budulców organizmów żywych. W naszych organizmach współpracują ze sobą tysiące różnych białek i mają bardzo zróżnicowane funkcji - mówi dr Piotr Brągoszewski z Centrum Nowych Technologii UW, który bada "Mechanizmy odpowiedzi komórki na zaburzenia transportu białek do mitochondriów". - Spośród tysięcy białek, które powstają cały czas w komórkach organizmów żywych, blisko 50 procent wymaga transportu do innych miejsc w komórce niż miejsce ich powstania - tłumaczy gość Jedynki.

Mitochondria z kolei, to źródło energii komórek - takie małe elektrownie, które odpowiadają za metabolizm i oddychanie komórkowe. Jednak do swojej prawidłowej pracy potrzebują dobrej jakości białek. Ich brak lub zła jakość może doprowadzić do różnych schorzeń - m.in. do chorób neurodegeneracyjnych takich właśnie jak choroba Alzheimera, czy choroba Parkinsona.

Co udało się dotychczas ustalić? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Piotr Brągoszewski (Centrum Nowych Technologii UW)

Data emisji: 13.11.2017

Godzina emisji: 19.09

kh


Playlista