X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fale grawitacyjne - nowe okno na Wszechświat

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 19:28
Dotychczas poznawaliśmy Wszechświat przede wszystkim dzięki falom elektromagnetycznym. Od dwóch lat mamy nowe okno na Wszechświat - fale grawitacyjne.
Audio
  • Fale grawitacyjne - nowe okno na Wszechświat (Eureka/Jedynka)
Symulacja łączenia się czarnych dziur  jedno ze zjawisk, które wytwarza najsilniejsze fale grawitacyjne
Symulacja łączenia się czarnych dziur – jedno ze zjawisk, które wytwarza najsilniejsze fale grawitacyjneFoto: Henze, NASA/Domena publiczna

Fale grawitacyjne to jedno z najbardziej spektakularnych odkryć współczesnej nauki. Chociaż przewidziane zostały już ponad sto lat temu przez Alberta Einsteina, to ich rejestracja możliwa była dopiero niedawno.

Po 2015 roku dokonano kilkakrotnie rejestracji fal grawitacyjnych, które powstają po połączeniu się dwóch czarnych dziur. W październiku naukowcy pracujący nad detekcją fal grawitacyjnych ogłosili, że dokonano rejestracji fal grawitacyjnych z nowego źródła - z układu podwójnego gwiazd neutronowych. 

Czym są fale grawitacyjne? Co mówią o Wszechświecie? Jakie informacje niosą? Czy są nowym oknem na Wszechświat? O tym wszystkim rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Bulikiem z Obserwatorium Astronomicznego UW. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 11.12.2017

Godzina emisji: 19.09

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poznać i zrozumieć przyczyny chorób mózgu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 20:56
Na świecie dziesiątki milionów ludzi cierpi na choroby neurodegeneracyjne, a przyczyny powstawania takich schorzeń, jak choroba Alzheimera, czy Parkinsona są ciągle nieznane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybitny polski chemik prof. Daniel Gryko i jego korole

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 19:37
Gość radiowej Jedynki już za kilka dni, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbierze najbardziej prestiżową nagrodę naukową w naszym kraju - Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń