Fale grawitacyjne - nowe okno na Wszechświat

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 19:28
Dotychczas poznawaliśmy Wszechświat przede wszystkim dzięki falom elektromagnetycznym. Od dwóch lat mamy nowe okno na Wszechświat - fale grawitacyjne.
Audio
  • Fale grawitacyjne - nowe okno na Wszechświat (Eureka/Jedynka)
Symulacja łączenia się czarnych dziur  jedno ze zjawisk, które wytwarza najsilniejsze fale grawitacyjne
Symulacja łączenia się czarnych dziur – jedno ze zjawisk, które wytwarza najsilniejsze fale grawitacyjneFoto: Henze, NASA/Domena publiczna

Fale grawitacyjne to jedno z najbardziej spektakularnych odkryć współczesnej nauki. Chociaż przewidziane zostały już ponad sto lat temu przez Alberta Einsteina, to ich rejestracja możliwa była dopiero niedawno.

Po 2015 roku dokonano kilkakrotnie rejestracji fal grawitacyjnych, które powstają po połączeniu się dwóch czarnych dziur. W październiku naukowcy pracujący nad detekcją fal grawitacyjnych ogłosili, że dokonano rejestracji fal grawitacyjnych z nowego źródła - z układu podwójnego gwiazd neutronowych. 

Czym są fale grawitacyjne? Co mówią o Wszechświecie? Jakie informacje niosą? Czy są nowym oknem na Wszechświat? O tym wszystkim rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Bulikiem z Obserwatorium Astronomicznego UW. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Wieczór Odkrywców w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 11.12.2017

Godzina emisji: 19.09

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Poznać i zrozumieć przyczyny chorób mózgu

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2017 20:56
Na świecie dziesiątki milionów ludzi cierpi na choroby neurodegeneracyjne, a przyczyny powstawania takich schorzeń, jak choroba Alzheimera, czy Parkinsona są ciągle nieznane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybitny polski chemik prof. Daniel Gryko i jego korole

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2017 19:37
Gość radiowej Jedynki już za kilka dni, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbierze najbardziej prestiżową nagrodę naukową w naszym kraju - Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń