"W ciągu najbliższych lat podwoi się liczba zachorowań na raka"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 19:55
Według najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia to rak ma być głównym zabójcą ludzi w XXI wieku. "To kwestia już kilku najbliższych lat" - przewiduje prezes Polskiej Unii Onkologii doktor Janusz Meder.
Audio
  • Dr Janusz Meder o chorobach nowotworowych (Jedynka/Eureka)
Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudu w USA zostanie podpisane memorandum między resortem zdrowia a jednym z amerykańskich ośrodków onkologicznych w sprawie ewentualnej współpracy w dziedzinie onkologii.
Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudu w USA zostanie podpisane memorandum między resortem zdrowia a jednym z amerykańskich ośrodków onkologicznych w sprawie ewentualnej współpracy w dziedzinie onkologii.Foto: shutterstock/Snezana Ignjatovic

Podczas jednej z konferencji prof. Adam Maciejczyk, prezes Publicznych Centrów i Instytutów Onkologicznych, powiedział, że w najbliższym czasie czeka nas onkologiczne tsunami. Dr Janusz Meder powiedział, że takie określenie nie jest przesadne.

- To oddaje dane demograficzne i epidemiologiczne. Prognozy wyraźnie mówią, że w ciągu najbliższych 15 - 20 lat niestety nastąpi podwojenie liczby zachorowań na nowotwory. A to przede wszystkim za sprawą starzejących się społeczeństw. Żyjemy coraz dłużej, mamy coraz bardziej efektywne leki, a choroby śmiertelne przekształciły się w choroby przewlekłe. Pacjenci dożywają wieku, kiedy łatwiej zachorować na nowotwór. Niektórzy mogą doświadczyć nawet dwóch lub trzech chorób nowotworowych, bo chorują przewlekle a nie śmiertelnie - powiedział dr Janusz Meder.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Dr Janusz Meder (prezes Polskiej Unii Onkologii)

Data emisji: 2.01.2018

Godzina emisji: 19.09

abi


Czytaj także

Rak płuc - najczęstszy z nowotworów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 19:10
Listopad od lat jest miesiącem Walki z Rakiem Płuca, chorobą, która jest największym onkologicznym problem zdrowia publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jędrzejczak: bez szczepień 66 proc. ludzi by nie żyło

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 12:15
- Z siedmiorga rodzeństwa mojej mamy czwórka zmarła na dyfteryt. Dziś w ogóle nie widzimy tej choroby, bo mamy szczepienia. Dwie trzecie ludzi, którzy dziś żyją, bez szczepień by umarło - mówi prof. Wiesław Jędrzejczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transport komórkowy a nowotwory

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 19:35
To jedno z największych wyzwań współczesnej nauki - poznać mechanizmy powstawania nowotworów na poziomie komórki i zaproponować ich leczenie.
rozwiń zwiń