Polskie technologie - światłowodowe czujniki

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 19:08
W innowacyjnej firmie InPhoTech prowadzone są badania nad światłowodowymi czujnikami nowej generacji, które mogą służyć do pomiarów w ekstremalnych warunkach.
Audio
  • Nowoczesne technologie światłowodowe (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Kabel światłowodu
Kabel światłowoduFoto: shutterstock/cigdem

W ramach programu NODUS opracowano już nowe światłowody dla "czujników rozłożonych", umożliwiających pomiar temperatury, czy ciśnienia lub innych parametrów wzdłuż wielokilometrowego, cienkiego jak włos światłowodu.

Niezwykle precyzyjne czujniki światłowodowe pozwalają na uzyskanie ogromnej liczby informacji równoważnej 100 000 pojedynczych czujników elektronicznych oraz jednoczesną kontrolę stanu każdego czujnika.

Takie czujniki mogą odczytywać stan techniczny, naprężenie i inne parametry, które decydują o bezpieczeństwie użytkowania na przykład konstrukcji budynków, torów kolejowych, rurociągów, czy sieci wysokiego napięcia.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr hab. inż. Tomasz Nasiłowski (prezes firmy InPhoTech), dr inż. Marek Napierała (kierownik d/s badań i rozwoju InPhoTech), dr Oskar Karczewski (kierownik projektu)

Data emisji: 15.01.2018

Godzina emisji: 19.08

kh/ag


 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polskie światłowody pozwolą stworzyć czujniki nowej generacji

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 22:34
- Ważne jest to, że jednocześnie pracujemy nad czujnikami i mamy możliwość wytworzenia własnych światłowodów, bazując na polskiej technologii. Jest to dość unikalne, bo jest tylko kilka miejsc na świecie, w których tego typu światłowody można projektować i wytwarzać – mówi fizyk, dr inż. Tomasz Nasiłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak będzie wyglądała elektronika przyszłości? Czas na spersonalizowane produkty

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:18
Dr inż. Marcin Słoma pracuje nad nowymi materiałami dla elektroniki strukturalnej, dzięki którym możliwe będzie wytwarzanie elektronicznych produktów o dowolnych, ale praktycznych kształtach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Test określi ryzyko utraty przeszczepionej nerki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 20:04
Jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej nauki i medycyny jest poznanie genetycznego podłoża różnych chorób oraz zaproponowanie metod, które ułatwiłyby dobrą ich diagnostykę i określenie stopnia ryzyka zachorowania na te schorzenia.
rozwiń zwiń