X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy należy bać się wilków?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2018 13:31
- Agresja wilków wobec ludzi, to właściwie całkowicie strefa mitów - powiedział w "Wieczorze odkrywców" Maciej Szewczyk, członek Stowarzyszenia dla Natury WILK. 
Audio
  • Czy wilków trzeba się bać? (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Wilk (zdjęcie ilustracyjne)
Wilk (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Sandra-Fotodesign/Shutterstock.com

"Canis lupus", to łacińska nazwa wilka - zwierzęcia, z którym związanych jest wiele stereotypów, które powodują, że jest ono symbolem zła i agresji. To między innymi ta zła sława spowodowała, że wilki, które w XVI stuleciu zasiedlały cały kraj, na początku XX wieku spotykane jeszcze w Puszczy Bydgoskiej, kilkadziesiąt lat później odstrzeliwane na masową skalę, zniknęły niemal z całego obszaru Polski. W latach 70. ubiegłego stulecia populacja wilków w naszym kraju została zredukowana do zaledwie kilkudziesięciu sztuk! A ile wilków żyje w Polsce obecnie?

- Takich bardzo szczegółowych danych nie mamy, ale te które są mówią, że w Polsce jest półtora tysiąca osobników. Nie ma dobrego programu monitoringu i liczenia wilków w skali całego kraju. Liczebność wilków koreluje mniej więcej z zalesieniem terenu, więc najwięcej powinno ich być tam, gdzie zalesienie jest największe, czyli w Polsce zachodniej - w województwie lubuskim, zachodniopomorskim, północnej części kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego - powiedział Maciej Szewczyk.

Gość Krzysztofa Michalskiego powiedział, że wilki nie są tak groźne dla ludzi, jakby się mogło wydawać. 

- Agresja wilków wobec ludzi, to właściwie całkowicie strefa mitów, wywodząca się jeszcze pewnie z czasów, kiedy była rozpowszechniona wścieklizna. Osobniki zarażone rzeczywiście mogły ludzi atakować. W tej chwili w Polsce wścieklizny nie ma, a osobniki zdrowe unikają ludzi - poinformował. 

Jak bada się populacje wilków, jakimi prawidłowościami cechują się wilcze rodziny i czy zła sława tych zwierząt jest tak naprawdę uzasadniona? O tym w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.  

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Maciej Szewczyk (biolog molekularny, doktorant z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, członek Stowarzyszenia dla Natury WILK)

Data emisji: 29.01.2018

Godzina emisji: 19.10

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Test określi ryzyko utraty przeszczepionej nerki

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 20:04
Jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej nauki i medycyny jest poznanie genetycznego podłoża różnych chorób oraz zaproponowanie metod, które ułatwiłyby dobrą ich diagnostykę i określenie stopnia ryzyka zachorowania na te schorzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analiza DNA w identyfikacji ludzkich szczątków

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 19:30
Badacze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego posiadają znaczące osiągniecia. Zdołali zidentyfikować szczątki po ponad 70 latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie technologie - nowe materiały o unikatowych właściwościach optycznych

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 19:30
Gościem audycji jest profesor Dorota Anna Pawlak z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych i z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń