Władysław Grabski - polityk, uczony, ekonomista, działacz społeczny

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 19:30
1 marca minęła 80. rocznica śmierci tego jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku.
Audio
  • Władysław Grabski - polityk, ekonomista, działacz (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Władysław Grabski (1926 r.)
Władysław Grabski (1926 r.)Foto: PAP/CAF-ARCHIWUM

Władysław Grabski (1874-1938) był współtwórcą niepodległej Rzeczpospolitej, dwukrotnym premierem, autorem reformy walutowej i ojcem złotego, naukowcem i nauczycielem, rektorem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

- On różni się od większości polityków w naszej historii tym, że był starannie przygotowany od strony intelektualnej. Znajdował się w cieniu głównych postaci. Niedoceniany jest do dzisiaj jako współtwórca naszej niepodległości - powiedział prof. Marian Marek Drozdowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której przypomnieliśmy mało znany wkład profesora do polskiej kultury gospodarczej, społecznej i politycznej, a także rolę, jaką odegrał jako uczony i organizator szkolnictwa wyższego.

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach pasma "Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN, autor dzieła o życiu, działalności gospodarczej i politycznej Władysława Grabskiego) oraz prof. Tomasz Borecki (były rektor SGGW)

Data emisji: 5.03.2018

Godzina emisji: 19.09

kk

Czytaj także

Polscy badacze w Programie Horyzont 2020

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 19:30
Program Horyzont 2020  to największy, już ósmy program Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji realizowany w latach 2014-2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co się dzieje z naszym klimatem?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 19:57
- W kwestii klimatu i rozumienia mechanizmów klimatycznych panuje u nas... no może nie średniowiecze, ale jesteśmy jeszcze przed okresem Odrodzenia - stwierdził w audycji "Eureka" prof. Szymon Malinowski. - A temat jest fascynujący i bardzo ważny - dodał Marcin Popkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie nauki: immunoterapia nowotworów - badania polskich uczonych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 20:16
Immunoterapia nowotworów polega na zaangażowaniu do walki z rakiem własnych komórek odpornościowych pacjenta. Badania nad takim innowacyjnym sposobem leczenia raka prowadzi gość "Eureki" dr Kinga Majchrzak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń