Akcelerator śródoperacyjny - polski produkt przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 19:30
W najbliższych latach rak stanie się głównym zabójcą ludzkości. W XXI wieku, co czwarty mieszkaniec Polski zachoruje na raka, a co piąty umrze z powodu choroby nowotworowej!
Audio
  • Polski innowacyjny akcelerator elektronów do naświetlania śródoperacyjnego (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Akcelerator śródoperacyjny IntraLine
Akcelerator śródoperacyjny IntraLineFoto: materiały prasowe

Już teraz w naszym kraju stwierdza się rocznie ponad 160 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka i dlatego opracowywanie nowych metod walki z nowotworami jest tak ważne.

W audycji rozmawiamy o innowacyjnym polskim produkcie przyszłości, który ma pomagać chorym na raka. Ostatnio ten prestiżowy tytuł przyznano akceleratorowi elektronów IntraLine do naświetlania śródoperacyjnego, który został zbudowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

Czym jest to urządzenie, do czego może być wykorzystane i czy polscy chorzy mają dzięki niemu szanse na innowacyjne terapie?Posłuchqaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach pasma "Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr Krystyna Bratos (z-ca ordynatora Oddziału Radioterapii i Onkologii Ginekologicznej w Wielkopolskim Centrum Onkologii), dr Agnieszka Syntfeld-Każuch (kierownik projektu Intra-Dose, sekretarz naukowa Narodowego Centrum Badań Jądrowych), mgr inż. Agnieszka Misiarz ( zastępca dyrektora ds. rozwoju w Zakładzie Aparatury Jądrowej NCBJ)

Data emisji: 12.03.2018

Godzina emisji: 19.09

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludzie nauki: immunoterapia nowotworów - badania polskich uczonych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 20:16
Immunoterapia nowotworów polega na zaangażowaniu do walki z rakiem własnych komórek odpornościowych pacjenta. Badania nad takim innowacyjnym sposobem leczenia raka prowadzi gość "Eureki" dr Kinga Majchrzak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Grabski - polityk, uczony, ekonomista, działacz społeczny

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 19:30
1 marca minęła 80. rocznica śmierci tego jednego z najwybitniejszych Polaków XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ołówek bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 21:32
We współczesnych ołówkach mamy grafit, który jest jedną z postaci węgla. Grafit ma różną twardość - dlatego mamy do czynienia z ołówkami B i H.   
rozwiń zwiń