Ludzie nauki: optyczne czujniki do wykrywania wirusów

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2018 20:57
Na początku marca Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła nazwiska laureatów programu HOMING, skierowanego do młodych naukowców-doktorów, którzy chcą realizować projekt badawczy w Polsce. Laureatka tego programu - dr Izabela Kamińska, była gościem Krzysztofa Michalskiego.
Audio
  • Jak połączyć naukę o DNA ze sztuką origami? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Badaczka będzie realizowała projekt pt. "Optyczne czujniki pojedynczych biocząsteczek oparte na DNA origami". Jego głównym celem jest wykrywanie pojedynczych wirusów przy pomocy specjalnie do tego zaprojektowanych czujników.

Jak połączyć naukę o DNA ze sztuką składania papieru? – Mówiąc w skrócie, polega to na tym, że wykorzystywana jest jedna długa nić, tzw. rusztowanie, które składa się z około 7-8 tys. nukleotydów. Dodatkowo wykorzystuje się około 200 krótkich nici takich około 20-50 par zasad. Te króciutkie nici, tzw. zszywki, są projektowane w ten sposób, żeby łączyć się z odpowiednimi fragmentami tej dużej nici. Krótka nić może w sposób komplementarny przyłączyć się do dwóch fragmentów długiej nici i dzięki temu powoli zaczyna ją zwijać w kształt, który uprzednio sobie zaprojektowaliśmy – wyjaśniła badaczka.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach pasma "Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Izabela Kamińska (Instytut Chemii Fizycznej PAN)

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 19.09

abi

Czytaj także

Ludzie nauki: immunoterapia nowotworów - badania polskich uczonych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 20:16
Immunoterapia nowotworów polega na zaangażowaniu do walki z rakiem własnych komórek odpornościowych pacjenta. Badania nad takim innowacyjnym sposobem leczenia raka prowadzi gość "Eureki" dr Kinga Majchrzak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ołówek bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 21:32
We współczesnych ołówkach mamy grafit, który jest jedną z postaci węgla. Grafit ma różną twardość - dlatego mamy do czynienia z ołówkami B i H.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sowy podobne do ludzi, jako jedyne ptaki mają twarz

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 11:30
Sowy to jedne z najbardziej tajemniczych i skrytych stworzeń, jakie zamieszkują Ziemię - symbol mądrości, ale i tajemniczych mocy, ptaki z pogranicza światów - władcy nocy. Są wszędzie, w każdym klimacie z arktycznym włącznie, a także żyją pod ziemią.
rozwiń zwiń