Jak żyje się w Kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 20:04
Zapewne niewielu z nas będzie miało szansę znaleźć się w przestrzeni kosmicznej, ale na pewno wielu z nas zadaje sobie pytania - jak tam jest, jak żyje się w stanie nieważkości, ale także czemu służą wyprawy człowieka w Kosmos i co robią od 20 już lat astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Audio
ISS Stacja Kosmiczna widoczna na tle Ziemi
ISS Stacja Kosmiczna widoczna na tle ZiemiFoto: Shutterstock/ 3Dsculptor

Takie pytania stawiał sobie też brytyjski pilot Tim Peake, zanim sam nie poleciał w Kosmos w grudniu 2015 roku i nie spędził na ziemskiej orbicie pół roku. Swoje wrażenia i przeżycia opisał w książce "Zapytaj astronautę - wszystko, co powinieneś wiedzieć o podróżach i życiu w Kosmosie".

12 kwietnia minie już 57 lat, odkąd w Kosmos poleciał pierwszy człowiek Jurij Gagarin. Z kolei Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w tym roku obchodzi swe 20 urodziny krążąc po orbicie ponad 400 kilometrów nad Ziemią. Wahadłowce do niej nie latają. Więc jak tam się można dostać?

- Można zamówić Ubera - żartuje dr hab. Andrzej Dragan. A na poważnie, to jedynie rosyjskie rakiety Sojuz obsługują stację, latając tam regularnie od kilku lat z kosmodromu Bajkonur. Wspomniany Tim Peake też stamtąd leciał. Dlatego musiał nauczyć się języka rosyjskiego.

Ekspert odpowiada, jak żyje się na stacji w warunkach nieważkości i czemu służą eksperymenty. Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach pasma "Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr hab. Andrzej Dragan (Instytut Fizyki Teoretycznej, Katedry Optyki Kwantowej i Fizyki Atomowej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 3.04.2018

Godzina emisji: 19.08

ag


Czytaj także

Wspomnienie o Stephenie Hawkingu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 19:30
W Cambridge zmarł brytyjski naukowiec Stephen Hawking. Miał 76 lat. Hawking był astrofizykiem, kosmologiem i fizykiem teoretykiem. Od młodości cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Planetaria stały się pewnego rodzaju kinami

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 14:51
W "Czterech porach roku" odbyliśmy wycieczkę ze spoglądaniem w niebo. Taką wycieczkę można zaliczyć również w wygodnym fotelu siedząc twardo na ziemi. Takie możliwości dają planetaria. W audycji rozmawialiśmy z przedstawicielami trzech polskich planetariów: w Olsztynie, Łodzi i Chorzowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybysze z kosmosu, czyli polskie meteoryty

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 20:06
271 kg waży "Kruszynka" największy polski meteoryt i największy taki obiekt w naszej części Europy. Został znaleziony w ubiegłym roku w poznańskiej dzielnicy Morasko.
rozwiń zwiń