X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śmierć Sudana. Dlaczego wymierają gatunki?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 19:56
- Zwierząt zagrożonych wyginięciem, zwłaszcza ssaków, jest sporo. Dobrnęliśmy w historii do takich czasów, kiedy egzystencja tych gatunków właściwie zależy w dużej mierze od nas, ludzi - powiedział w radiowej Jedynce prof. Michał Grabowski.
Audio
  • Śmierć Sudana. Dlaczego wymierają gatunki? (Wieczór Odkrywców/Jedynka)
Sudan
SudanFoto: PAP/ EPA/DAI KUROKAWA

Pod koniec marca strażnicy rezerwatu Ol Paleta w Kenii poinformowali, że uśpiono ostatniego samca nosorożca białego północnego. Nosorożec zwany Sudan miał 45 lat. Śmierć Sudana jest równoznaczna z wyginięciem tego podgatunku.

Wymieranie gatunków - jak zwrócił uwagę gość audycji "Wieczór Odkrywców" prof. Michał Grabowski - to naturalne zjawisko. - Cechą ewolucji świata żywego jest powstawanie gatunków oraz ich wymieranie. Ocenia się, że takie spontaniczne, naturalne tempo wymierania to jest około stu gatunków na milion lat - wskazał.

- Czasem zdarzają się takie sytuacje, kiedy to wymieranie znacznie przyspiesza. W dziejach Ziemi było kilka takich przypadków (...) Obecnie mówi się o szóstej katastrofie, o szóstym wielkim wymieraniu. Ocenia się, że to naturalne tempo wymierania przyspieszyło około tysiąckrotnie - podkreślił rozmówca Krzysztofa Michalskiego.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy o tarpanach - wymarłym gatunku dzikiego konia i turach - wymarłym gatunku ssaka z rodziny wołowatych. Jakie gatunki są najbardziej zagrożone wyginięciem obecnie? Jak chronić wymierające zwierzęta?

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach pasma "Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Michał Grabowski (Zakład Biogeografii i Ekologii Bezkręgowców Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego)

Data emisji: 9.04.2018

Godzina emisji: 19.09

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kenia: zmarł wyjątkowy nosorożec. Ostatni samiec tego gatunku

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 16:54
W Kenii uśpiono ostatniego samca nosorożca białego północnego - poinformowali strażnicy rezerwatu Ol Paleta w Kenii, gdzie zwierzę żyło. Nosorożec zwany Sudan miał 45 lat. W rezerwacie żyją jeszcze tylko dwie samice tego podgatunku.
rozwiń zwiń