Badanie genetyczne wykaże, czy ktoś ma nowotwór

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 19:30
Jednym z najważniejszych i największych wyzwań współczesnej nauki i medycyny jest znalezienie genetycznych przyczyn powstawania różnych chorób - szczególnie nowotworów, które już wkrótce staną się pierwszym zabójcą ludzi. 
Audio
  • Badania przesiewowe chorych na nowotwór (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Monstar Studio/Shutterstock.com

Zajmują się tym także polscy naukowcy i lekarze z zespołu profesora Krystiana Jażdżewskiego z Zakładu Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, inicjatora unikalnego Programu BadamyGeny.pl i twórcy start-upu Warsaw Genomics spółki Uniwersytetu Warszawskiego. Dwa lata temu profesor Jażdżewski rozpoczął ze swoimi współpracownikami pracę nad stworzeniem nowatorskiej metody pozwalającej na znaczącą redukcję kosztów badania genetycznego w kierunku nowotworów dziedzicznych i nad stworzeniem pierwszego na świecie ogólnokrajowego programu oceny ryzyka zachorowania na raka.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego chcą zbadać geny wszystkich Polaków pod kątem ryzyka zachorowania na raka. Prof. Krystian Jażdżewski wraz ze swoim zespołem poszukuje genów, których mutacje mogą powodować m.in. raka tarczycy, jelita grubego czy nowotwory piersi. Na stronie BadamyGeny.pl naukowcy zachęcają do uczestnictwa w badaniach. - Każdej osobie jesteśmy w stanie wyliczyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Wystarczy zarejestrować się na stronie BadamyGeny.pl, podać swoje dane medyczne, poinformować nas o zachorowaniach w rodzinie i na tej podstawie obliczamy ryzyko, które dodatkowo wspieramy wynikami badań genetycznych - powiedział prof. Krystian Jażdżewski

Jak podkreślił, zespół potrafi określić z jakim prawdopodobieństwem pojawi się choroba i co zrobić, by w porę ją wychwycić. - Badamy wszystkie geny, o których wiemy, że zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Jest ich w sumie 70. Szczególnie interesuje nas 14 genów odpowiedzialnych za raka piersi i prostaty, dla których istnieją precyzyjne rekomendacje towarzystw lekarskich odnośnie profilaktyki i prewencji zachorowania - wyjaśnił gość Jedynki. Podkreśla, że w programie BadamyGeny.pl lekarze chcą dotrzeć do każdego, kto może mieć zmutowany gen i wyjaśnić jej, co ma robić w celu zachowania zdrowia.

Posłuchaj nagrania całej rozmowy, z której można dowiedzieć się, ile osób w Polsce ma zmutowane geny i które zmutowane geny są dziedziczone. Jak prowadzone są badania? Czy każdy, kto ma zmutowany gen zachoruje na nowotwór?

Profesor K. Jażdżewski będzie także gościem Naukoteki na najbliższym  Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 9 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór Odkrywców" w ramach pasma "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Krystian Jażdżewski (Zakład Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 14.05.2018

Godzina emisji: 19.10

ag/mg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym były żywe torpedy?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 16:00
Polski krążownik Dragon nie został zatopiony, ale rozmiary uszkodzeń sprawiły, że już nigdy nie wrócił do boju. W wyniku ataku zginęło też 37 członków załogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Boruta-Spiechowicz. Od Legionów Piłsudskiego do Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 19:30
Bohaterem audycji jest generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz obrońca Lwowa w 1918 roku, żołnierz Legionów, armii Andersa, współtwórca ROPCiO i uczestnik I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Łącznik wielu epok.
rozwiń zwiń