Elektroniczna kostka przełomem w terapii dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 19:55
Mimo upływu czasu autyzm wciąż postaje ogromnym wyzwaniem dla nauki i medycyny. Trwają badania zmian, które zachodzą w mózgu dzieci, cierpiących na tę chorobę. Jej wczesne symptomy nierzadko są ignorowane przez rodziców. Mogą się one objawiać zaburzeniem zmysłów, unikaniem kontaktu z otoczeniem, nadwrażliwością czy upośledzeniem umysłowym. Leczenie autyzmu zazwyczaj odbywa się w ośrodkach terapeutycznych. Okazuje się, że skuteczne efekty w terapii może dać innowacyjna metoda. Na czym polega?
Audio
  • Rozmowa na temat elektronicznej kostki dla dzieci z autyzmem (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Africa Studio

Jak się okazuje, skuteczną formę terapii autyzmu opracował neurobiolog z Centrum Nowoczesnej Audiologii Kinetic, doktor Adam Pabiś. To elektroniczna kostka dla dzieci chorych na autyzm.

- Wpadliśmy na pomysł, że w samej terapii nie może uczestniczyć człowiek jako terapeuta, ponieważ jego zachowanie jest dla dziecka nieprzewidywalne. Postanowiliśmy zainwestować swoją naukę i doświadczenia, tworząc kostkę. Na początku był to tradycyjny sześcian, którego boki miały różne kolory, później zrodził się pomysł uruchomienia neuronów lustrzanych poprzez obiekt. Tak powstała kostka wirtualna, z bokami, zmieniającymi kolory. Kostka zaczyna się ruszać na różne strony i dziecko próbuje odwzorować to, co widzi. Uruchamia się proces przewidywania - mówi dr Adam Pabiś.

Testowe badania z elektroniczną kostką przeprowadzone zostały na grupie 60 dzieci. Jak się okazuje eksperyment przebiegł pomyślnie. - Pojawiła się kostka, zmieniająca lokalizację oraz lektor, który zachęca do naśladowania jej ruchu. Po miesiącu treningu dzieci starały się naśladować kostkę i sprawdzały czy trzymają dobry bok. Udało nam się zweryfikować samą funkcjonalność kostki, która okazała się bardzo ciekawym elementem dla dziecka - przekonuje doktor.

Więcej na temat terapii za pomocą elektronicznej kostki w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Adam Pabiś (neurobiolog z Centrum Nowoczesnej Audiologii Kinetic,)

Data emisji: 9.07.2018

Godzina emisji: 19.09

kb/abi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autyzm to nie choroba. Prawdy i mity

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 14:40
Wiele osób usłyszało o autyzmie dzięki filmowi "Rain Man", wokół tego tematu narosło jednak sporo mitów. Jak wyjaśnia terapeutka Olga Świeża, autyzm nie jest chorobą, a całościowym zaburzeniem rozwojowym, dotykającym każdego obszaru rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm nie jest chorobą, to inny odbiór rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:40
- Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, inny sposób funkcjonowania, inny odbiór rzeczywistości, co nie znanczy, że gorszy czy lepszy od naszego - mówi Renata Werpachowska z Fundacji Synapsis.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cudowna dogoterapia

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 12:36
Dlaczego zwierzęta mają tak pozytywny wpływ na ludzi z różnymi problemami zdrowotnymi? Do jakich zajęć wykorzystuje się psy? Odpowiedzi na te pytania udzieliła Magdalena Nawarecka ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.
rozwiń zwiń