X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Budowniczowie II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 19:30
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było możliwe dzięki rozpadowi mocarstw zaborczych po I wojnie światowej i sytuacji politycznej po zakończeniu wojny.
Audio
  • Budowniczowie II Rzeczy pospolitej (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Dworzec Morski w Gdyni, lata 30  przy nabrzeżu transatlantyk MS Piłsudski
Dworzec Morski w Gdyni, lata 30 – przy nabrzeżu transatlantyk MS Piłsudski Foto: Adam Szelągowski Wiek XX, Warszawa 1938, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6956643

Ale ten cud, który się wydarzył, nie byłby także możliwy bez działalności wybitnych Polaków, zarówno podczas wojny, jak i już po jej zakończeniu, gdy trzeba było budować niepodległą Polskę.

W ostatnich dniach ukazało się najnowsze dzieło profesora Mariana Marka Drozdowskiego z Instytutu Historii PAN - "Budowniczowie II Rzeczpospolitej. Na przywitanie stulecia odzyskania niepodległości". Przypominamy kilka wybitnych postaci, znanych i mniej znanych oraz ich rolę, jaką odegrali w narodzinach i pierwszych latach Drugiej Rzeczpospolitej.

- Moją intencją było pokazanie różnych dróg prowadzących do tego sukcesu - mówi prof. Drozdowski. Zaś dr Tadeusz Skoczek podkreśla, że w owych czasach posiadaliśmy wspaniałą inteligencję. - W decydujących momentach politycy potrafili się dogadać - mówi. Przypomina, że w 1918 roku zawiesili wszystkie spory i skupili się wokół Piłsudskiego. Dlatego Polska się odrodziła.

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN), dr Tadeusz Skoczek (dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie)

Data emisji: 16.07.2018

Godzina emisji: 19.10

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski - mąż stanu, który łagodził obyczaje

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 06:07
- Był jednym z wielkich nie tylko ludzi sztuki, ale i wielkich mężów stanu, którym zawdzięczamy niepodległość - mówił o Paderewskim jego biograf prof. Marian Drozdowski. - Jego koncerty, w Wielkopolsce i w Warszawie, to były wielkie manifestacje polskości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Piłsudski planował atak na Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 19:19
We wtorek 5 grudnia przypada 150 rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych Polaków XX stulecia - marszałka Józefa Piłsudskiego. Czy już wszystko o nim wiemy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałek Józef Piłsudski - kontrowersyjny bohater?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 19:01
Równo 150 lat temu urodził się Józef Piłsudski - jeden z największych Polaków. Człowiek, który umiał przekuć swe marzenia i marzenia czterech pokoleń żyjących w niewoli w realną, niepodległą Polskę. Doświadczony w wieku zaledwie 19 lat zsyłką na Syberię dojrzewał do roli, jaką odegrał.
rozwiń zwiń