X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Globalne ocieplenie. Jak walczyć z groźnym zjawiskiem?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 20:00
- Jeśli ogrzewalibyśmy oceany bombami atomowymi o takiej klasie, jak bomba zrzucona na Hiroszimę, to co sekundę musilibyśmy odpalać 4 bomby, żeby oceany nagrzewały się w takim tempie, jak nagrzewają sie teraza - mówiła w audycji Anna Sierpińska, autorka artykułów dotyczących zmian klimatycznych.
Audio
  • Jak walczyć z globalnym ociepleniem? (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Marcogrocha/Pixabay

Ocieplenie klimatu powoduje nagrzewanie się oceanów i ich odtlenianie. - Większość nierównowagi energetycznej w naszym systemie klimatycznym nie idzie do atmosfery tylko do oceanów. Jest takie wyliczenie, że jeśli ogrzewalibyśmy oceany bombami atomowymi o takiej klasie, jak bomba zrzucona na Hiroszimę, to co sekundę musilibyśmy odpalać 4 bomby, żeby oceany nagrzewały się w takim tempie, jak nagrzewają sie teraz w związku z ociepleniem - mówiła Anna Sierpińska.   

Wyższa temperatura powierzchni oznacza mniej tlenu rozpuszczonego w wodzie, co prowadzi do zmian w cyklach biogeochemicznych i wywołuje zmiany w składzie gatunkowym ekosystemów oceanicznych. W konsekwencji zaburzenia te prowadzą także do zmiany klimatu. Jednym z efektów procesu odtleniania oceanów jest zmniejszenie populacji wielu gatunków ryb i bezkręgowców i w efekcie zmniejszenie dochodów z rybołówstwa. 

Jak walczyć z globalnym ociepleniem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Anną Sierpińską.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Anna Sierpińska (autorka artykułów o zmianach klimatycznych, członkini zepołu portalu naukaoklimacie.pl)

Data emisji: 23.07.2018

Godzina emisji: 19.10

kb/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Elektroniczna kostka przełomem w terapii dzieci z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 19:55
Mimo upływu czasu autyzm wciąż postaje ogromnym wyzwaniem dla nauki i medycyny. Trwają badania zmian, które zachodzą w mózgu dzieci, cierpiących na tę chorobę. Jej wczesne symptomy nierzadko są ignorowane przez rodziców. Mogą się one objawiać zaburzeniem zmysłów, unikaniem kontaktu z otoczeniem, nadwrażliwością czy upośledzeniem umysłowym. Leczenie autyzmu zazwyczaj odbywa się w ośrodkach terapeutycznych. Okazuje się, że skuteczne efekty w terapii może dać innowacyjna metoda. Na czym polega?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowniczowie II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2018 19:30
Odzyskanie przez Polskę niepodległości było możliwe dzięki rozpadowi mocarstw zaborczych po I wojnie światowej i sytuacji politycznej po zakończeniu wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadki z dziedziny: chemia, ekologia i zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 11:36
Pytania przygotowali Paweł Głuszyński z Towarzystwa na rzecz Ziemi oraz dr hab. Leszek Pazderski, chemik z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zagadka dotyczy tajemniczego pierwistka i rozkładania się plastiku.
rozwiń zwiń