"Ludzie nauki" - Program TEAM

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:30
To jedno z najwiekszych wyzwań współczesnej medycyny - zwalczanie nowotworów na poziomie komórek, molekuł i białek. Tym własnie zajmuje sie polski uczony, profesor Przemysław Juszczyński, laureat V konkursu Na Rzecz Fundacji Nauki Polskiej TEAM
Audio
  • Badania nad leczeniem chłoniaków (Ludzie nauki/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: science photo / Shutterstock

W ramach grantu uzyskanego w programie TEAM profesor będzie pracował nad wyjaśnieniem tajemnic powstawania i przebiegu nowotworów układu chłonnego i możliwości ich leczenia. A dokładniej będzie badał funkcje pewnych białek - kinaz PIM, które regulują fundamentalne dla komórek nowotworowych procesy biologiczne.

Profesor uściśla na początku rozmowy, że chłoniaków jest kilkadziesiąt rodzajów. W zależności od podtypu częstość ich występowania jest rzadka. - W naszych badaniach będziemy zajmować się najczęstszym nowotworem układu chłonnego, czyli chłoniakiem rozlanym z dużych komórek B (DLBCL) - mówi naukowiec. Wyjaśnia, że są to nowotwory wywodzące się z układu limfatycznego.

Jakie i jak wyniki tych badań będzie można wykorzystać w praktyce klinicznej? Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Juszczyńskim.  

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: "Ludzie nauki" w paśmie "Eureki"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Przemysław Juszczyński (Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie)

Data emisji: 30.07.2018

Godzina emisji: 19.10

ag


Czytaj także

Połowa Polaków cierpi na niewydolność żylną

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 15:00
Tym razem w audycji radziliśmy, jak dbać o nasze nogi i jaką rolę w terapii naczyniowej odgrywa ruch. - Według aktualnych danych 48 proc. Polaków ma niewydolność żylną - przyznaje dr n. med. Krzysztof Witkowski - chirurg naczyniowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pigułka na ból. Kiedy lepiej unikać jej zażywania?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 14:42
Żyjąc w świecie reklam, zachęcających do sięgania po środki farmaceutyczne, często nie widzimy innego sposobu na skrócenie cierpienia jak zażycie tabletki. Nie zawsze jest to słuszne rozwiązanie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podstępna choroba, która ujawnia się po latach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 15:51
Wirusowe zapalenie wątroby WZW jest wywoływane przez wirusy typu A, B, C, D i E. Na wirusa typu C nie ma szczepionki, a może on powodować poważne następstwa zdrowotne, z marskością i rakiem wątroby. 28 lipca przypada Światowy Dzień Zapalenia Choroby
rozwiń zwiń