Alianci sprzedali powstańców warszawskich Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:33
Roosevelt i Churchill stawiali na sojusz z ZSRR i Stalinem, dlatego bardzo wstrzemięźliwie zezwalali na informowanie o Powstaniu Warszawskim i niemieckich zbrodniach popełnionych podczas powstania, a także o cynicznej polityce Stalina.
Audio
  • Stosunek aliantów do Powstania Warszawskiego (Wieczór odkrywców/Jedynka)
F. D. Roosevelt (L) i Winston Churchill na pokładzie krążownika HMS Prince of Wales w 1941 roku
F. D. Roosevelt (L) i Winston Churchill na pokładzie krążownika "HMS Prince of Wales w 1941 rokuFoto: audiovis.nac.gov.pl

Polacy w Polsce i w Londynie byli przekonani, że alianci pomogą powstaniu. Tutaj spotkaliśmy się z bolesną reakcją. - Jesteście w strefie operacyjnej, jeszcze nie politycznej a operacyjne, Związku Sowieckiego i warunkiem pomocy jest uzgodnienie waszych działań z Armią Czerwoną - cytuje alianckich dowódców prof. Marian Marek Drozdowski. Wskazuje też, że bardzo długo nie było wiadomo, czy wobec powstańców będą miały zastosowanie uzgodnienia Konwencji Genewskiej.


PIC_21-218 powstanie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie serwis specjalny

Historyk wskazuje też, że rząd w Londynie popełnił błąd i nie poinformował przywódców w kraju, że nie są uzgodnione tak podstawowe sprawy, jak wsparcie lotnicze, bombardowanie linii niemieckich, czy zachowanie wojsk radzieckich.

Dlaczego prezydent USA Franklin Delano Roosevelt okłamał Stanisława Mikołajczyka w czerwcu 1944 roku? A jak wyglądały rozmowy Stanisława Mikołajczyka ze Stalinem i polskimi komunistami? Czy można było zminimalizować skutki Powstania? Posłuchaj nagrania całej rozmowy?

<<Powstanie Warszawskie serwis specjalny >>

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Marian Marek Drozdowski (historyk, autorem książek o Powstaniu Warszawskim "Powstanie Sierpniowe 1944" i "Świat wobec Powstania Warszawskiego")

Data emisji: 1.08.2018

Godzina emisji: 19.10

ag

Czytaj także

Rzeź Woli - eksterminacja mieszkańców Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 06:00
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy" – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cafe Bodo na Foksalu, czyli o życiu artystycznym powstańczej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 13:42
W latach 1939 i 1940 Cafe Bodo była oazą artystycznej wolności i miejscem pracy dla bezrobotnych aktorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podczas Powstania warszawiacy czuli niezwykłą wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 16:40
Po 10 latach ukazało się drugie wydanie książki o takich konkretnych ludziach "Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie". Książka pokazuje czym była wojna i okupacja dla ludności cywilnej, kiedy żyło się w poniżeniu. Wśród opowieści, które dzieją się w różnych miejscach w Polsce jest kilka, które dzieją się w Warszawie.
rozwiń zwiń