X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alianci sprzedali powstańców warszawskich Stalinowi

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 19:33
Roosevelt i Churchill stawiali na sojusz z ZSRR i Stalinem, dlatego bardzo wstrzemięźliwie zezwalali na informowanie o Powstaniu Warszawskim i niemieckich zbrodniach popełnionych podczas powstania, a także o cynicznej polityce Stalina.
Audio
  • Stosunek aliantów do Powstania Warszawskiego (Wieczór odkrywców/Jedynka)
F. D. Roosevelt (L) i Winston Churchill na pokładzie krążownika HMS Prince of Wales w 1941 roku
F. D. Roosevelt (L) i Winston Churchill na pokładzie krążownika "HMS Prince of Wales w 1941 rokuFoto: audiovis.nac.gov.pl

Polacy w Polsce i w Londynie byli przekonani, że alianci pomogą powstaniu. Tutaj spotkaliśmy się z bolesną reakcją. - Jesteście w strefie operacyjnej, jeszcze nie politycznej a operacyjne, Związku Sowieckiego i warunkiem pomocy jest uzgodnienie waszych działań z Armią Czerwoną - cytuje alianckich dowódców prof. Marian Marek Drozdowski. Wskazuje też, że bardzo długo nie było wiadomo, czy wobec powstańców będą miały zastosowanie uzgodnienia Konwencji Genewskiej.


PIC_21-218 powstanie 1200.jpg
Powstanie Warszawskie serwis specjalny

Historyk wskazuje też, że rząd w Londynie popełnił błąd i nie poinformował przywódców w kraju, że nie są uzgodnione tak podstawowe sprawy, jak wsparcie lotnicze, bombardowanie linii niemieckich, czy zachowanie wojsk radzieckich.

Dlaczego prezydent USA Franklin Delano Roosevelt okłamał Stanisława Mikołajczyka w czerwcu 1944 roku? A jak wyglądały rozmowy Stanisława Mikołajczyka ze Stalinem i polskimi komunistami? Czy można było zminimalizować skutki Powstania? Posłuchaj nagrania całej rozmowy?

<<Powstanie Warszawskie serwis specjalny >>

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Marian Marek Drozdowski (historyk, autorem książek o Powstaniu Warszawskim "Powstanie Sierpniowe 1944" i "Świat wobec Powstania Warszawskiego")

Data emisji: 1.08.2018

Godzina emisji: 19.10

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rzeź Woli – tak Niemcy "oczyszczali" Warszawę z ludności cywilnej

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 08:00
"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy” – brzmiał rozkaz wydany przez Hitlera po wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cafe Bodo na Foksalu, czyli o życiu artystycznym powstańczej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 13:42
W latach 1939 i 1940 Cafe Bodo była oazą artystycznej wolności i miejscem pracy dla bezrobotnych aktorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podczas Powstania warszawiacy czuli niezwykłą wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 16:40
Po 10 latach ukazało się drugie wydanie książki o takich konkretnych ludziach "Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie". Książka pokazuje czym była wojna i okupacja dla ludności cywilnej, kiedy żyło się w poniżeniu. Wśród opowieści, które dzieją się w różnych miejscach w Polsce jest kilka, które dzieją się w Warszawie.
rozwiń zwiń