X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Medycyna nuklearna to diagnostyka i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2018 19:40
Słowo nuklearna łączy się z poczuciem zagrożenia, a przed oczami stają bomby nuklearne i elektrownie atomowe. A tak nie jest. 
Audio
promieniowanie
promieniowanieFoto: Pixabay

Dawki, jakie przyjmują pacjenci są wielokrotnie mniejsze niż dawki przyjmowane podczas tomografii komputerowej. - Medycyna nuklearna polega na podawaniu radioizotopów pacjentom bezpośrednio do organizmu w celach leczniczych i celach diagnostycznych - mówi profesor Leszek Królicki. Precyzuje, że promieniowanie gamma możemy mierzyć specjalnymi kamerami. Wyjaśnia też, że radioizotopy są stosowane do znakowania różnego rodzaju substancji np. białek i obserwowania jak się one zachowują w organizmie.

Specjalista wyjaśnia na czym polega wyższość medycyny nuklearnej od rutynowo wykonywanej tomografii komputerowej, czy nowocześniejszej metody rezonansu magnetycznego. Lekarz zdradza między innymi, w jaki sposób medycyna nuklearna wykorzystywana jest w terapii i w diagnostyce serca. Dowiadujemy się także, czym jest teranostyka i jakie znaczenie ma w walce z chorobami onkologicznymi. Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Leszek Królicki (krajowy konsultant w dziedzinie medycyny nuklearnej, ustępujący już Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej)

Data emisji: 6.08.2018

Godzina emisji: 19.16

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podstępna choroba, która ujawnia się po latach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 15:51
Wirusowe zapalenie wątroby WZW jest wywoływane przez wirusy typu A, B, C, D i E. Na wirusa typu C nie ma szczepionki, a może on powodować poważne następstwa zdrowotne, z marskością i rakiem wątroby. 28 lipca przypada Światowy Dzień Zapalenia Choroby
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ludzie nauki" - Program TEAM

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:30
To jedno z najwiekszych wyzwań współczesnej medycyny - zwalczanie nowotworów na poziomie komórek, molekuł i białek. Tym własnie zajmuje sie polski uczony, profesor Przemysław Juszczyński, laureat V konkursu Na Rzecz Fundacji Nauki Polskiej TEAM
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zawał. Jak się przed nim uchronić?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 20:32
Zawał coraz częściej dotyka ludzi młodych miedzy 25. a 35. rokiem życia. Najczęściej to osoby wykształcone i czynne zawodowo, które umierają na skutek masywnego zawału. Jak się przed nim uchronić i dlaczego tak się dzieje? Opowiedział dr Łukasz Kołtowski lekarz, kardiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń