70 lat polskiej informatyki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 16:26
Kiedy i w jaki spoób powstały pierwsze komputery i minikomputery? O urządzeniach, które zrewolucjonizowały świat i ich twórcach opowiedział profesor Marek Hołyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, odpowiedzialny za organizację jubileuszu 70-lecia polskiej informatyki.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pierwszy polski komputer cyfrowy XYZ powstał 60 lat temu, ale początki komputeryzacji w Polsce sięgają dużo wcześniej. - Datą, która zapoczątkowała polską informatykę był 23 grudnia 1948 roku. W tym dniu odbyło się seminarium zorganizowane przez Kazimierza Kuratowskiego, światowej sławy topologa i profesora. - Podczas podróży po USA, gdzie prowadził wykłady, pokazano mu pierwszy komupter Enyiak, który wywarł na nim ogromne wrażenie. Profesor postanowił podzielić się swoimi obserwacjami ze studentami - mówi Marek Hołyński z Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Na dzień przez Wigilią zorganizowano seminarium na którym dyskutowano o maszynach liczących. Owocem spotkania było stworzenie grupy aparatów matematycznych w Państwowym Instytucie Matematycznym. - Była to próba zbudowania czegoś podobnego do komputera Eniac, w stylu elektronicznej maszyny liczącej. Było to prawdziwe wyzwanie na ówczesne czasy - dodaje.

Nie było warunków lokalowych. Konstruktorzy, wśród których byli studenci Politechniki Gdańskiej m.in. Leon Łukaszewicz, Krystyn Bochenek i Romuald Marczyński, pracowali w pokojach. - Oni też nie mieli dużego doświadczenia. Brakowało ludzi. Ci, którzy się na tym znali ginęli w czasie wojny lub wyjeżdżali na Zachód. Osoby, które podjęły się tego zadania w pierwszej kolejności sięgały po wiedzę z książek - wspomina gość.

Pierwsza maszyna matematyczna, zwana analizatorem równań różniczkowych powstała w 1953 roku. Jak potoczyły się dalsze dzieje polskiej komputeryzacji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Marek Hołyński (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego)

Data emisji: 16.08.2018

Godzina emisji: 19.11

kb


Czytaj także

Oddział Badań Wczesnych Faz pracuje nad lekami dla pacjentów z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 19:51
Oddział Badań Wczesnych Faz to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Powstała w 2017 roku w Centrum Onkologii Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ludzie nauki" - Program TEAM

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:30
To jedno z najwiekszych wyzwań współczesnej medycyny - zwalczanie nowotworów na poziomie komórek, molekuł i białek. Tym własnie zajmuje sie polski uczony, profesor Przemysław Juszczyński, laureat V konkursu Na Rzecz Fundacji Nauki Polskiej TEAM
rozwiń zwiń