X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

70 lat polskiej informatyki

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 16:26
Kiedy i w jaki spoób powstały pierwsze komputery i minikomputery? O urządzeniach, które zrewolucjonizowały świat i ich twórcach opowiedział profesor Marek Hołyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego, odpowiedzialny za organizację jubileuszu 70-lecia polskiej informatyki.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pierwszy polski komputer cyfrowy XYZ powstał 60 lat temu, ale początki komputeryzacji w Polsce sięgają dużo wcześniej. - Datą, która zapoczątkowała polską informatykę był 23 grudnia 1948 roku. W tym dniu odbyło się seminarium zorganizowane przez Kazimierza Kuratowskiego, światowej sławy topologa i profesora. - Podczas podróży po USA, gdzie prowadził wykłady, pokazano mu pierwszy komupter Enyiak, który wywarł na nim ogromne wrażenie. Profesor postanowił podzielić się swoimi obserwacjami ze studentami - mówi Marek Hołyński z Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Na dzień przez Wigilią zorganizowano seminarium na którym dyskutowano o maszynach liczących. Owocem spotkania było stworzenie grupy aparatów matematycznych w Państwowym Instytucie Matematycznym. - Była to próba zbudowania czegoś podobnego do komputera Eniac, w stylu elektronicznej maszyny liczącej. Było to prawdziwe wyzwanie na ówczesne czasy - dodaje.

Nie było warunków lokalowych. Konstruktorzy, wśród których byli studenci Politechniki Gdańskiej m.in. Leon Łukaszewicz, Krystyn Bochenek i Romuald Marczyński, pracowali w pokojach. - Oni też nie mieli dużego doświadczenia. Brakowało ludzi. Ci, którzy się na tym znali ginęli w czasie wojny lub wyjeżdżali na Zachód. Osoby, które podjęły się tego zadania w pierwszej kolejności sięgały po wiedzę z książek - wspomina gość.

Pierwsza maszyna matematyczna, zwana analizatorem równań różniczkowych powstała w 1953 roku. Jak potoczyły się dalsze dzieje polskiej komputeryzacji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Marek Hołyński (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego)

Data emisji: 16.08.2018

Godzina emisji: 19.11

kb


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oddział Badań Wczesnych Faz pracuje nad lekami dla pacjentów z nowotworem

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 19:51
Oddział Badań Wczesnych Faz to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Powstała w 2017 roku w Centrum Onkologii Instytutu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ludzie nauki" - Program TEAM

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:30
To jedno z najwiekszych wyzwań współczesnej medycyny - zwalczanie nowotworów na poziomie komórek, molekuł i białek. Tym własnie zajmuje sie polski uczony, profesor Przemysław Juszczyński, laureat V konkursu Na Rzecz Fundacji Nauki Polskiej TEAM
rozwiń zwiń