X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zwierzęta, które zjadamy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 20:17
Świnie, kury i krowy każdego dnia lądują u nas na talerzu. W audycji rozmawiamy o ich osobowości oraz naszym stosunku do zwierząt hodowlanych.    
Audio
  • Zwierzęta, które zjadamy (Jedynka/Wieczór odkrywców)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Od dzieciństwa rodzice przekonują nas do tego, że jak nie będziemy jedli mięsa, to będziemy chorzy - mówi Adam Pluszka, redaktor i tłumacz książki Barbary King, "Osobowość na talerzu - kim są zwierzęta, które zjadamy".

Wbrew temu, co pokazują nam media, zwierzęta hodowlane trzymane są w niehumanitarnych warunkach.

- Proszę sobie przypomnieć wszystkie reklamy mleka, kiedy spotykamy na billboardach szczęśliwie krowy, które bujają się na hamaku, mają pod dostatkiem trawy. To wszystko kłamstwo - opowiada gość audycji.

Świnie są w pierwszej dziesiątce najbardziej inteligentnych zwierząt. Kury charakteryzują się świetną pamięcią, a krowy są niezwykle emocjonalne - nawiązują silne więzi ze swoimi dziećmi, zaprzyjaźniają się między sobą i tworzą hierarchiczne stado. Tymczasem w naszym języku istnieje wiele pejoratywnych określeń związanych ze zwierzętami, takich jak "ptasi móżdżek" czy "brudny jak świnia".  

- Staramy się uargumentować zjadanie świń - mówi. - Życzyłbym sobie, żeby każdy dowiedział się, jak wygląda przemysłowa hodowla - mówi.

Jaki wpływ na atmosferę ma przemysłowa hodowla zwierząt? Czy mięso jest dla nas zdrowe? W audycji także o kogucie, który przynosił radość mieszkańcom domu opieki. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: Adam Pluszka (kulturoznawca, redaktor)

Data emisji: 22.10.2018

Godzina emisji: 19.07

kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak