W Polsce średnio co 8 minut ktoś przechodzi udar mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 20:17
29 października przypada Światowy Dzień Udaru Mózgu. Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem śmiertelności poudarowej. Zdaniem profesora Jerzego Waleckiego o skutecznej terapii chorego decyduje czas.
Audio
  • Mózg nie wybacza błędów lekarskich (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/Pixabay

Udary mózgu są ogromnym problemem nie tylko klinicznym, ale również społecznym i ekonomicznym. Naukowcy od wielu lat pracują nad ustaleniem optymalnej metody postępowania: diagnostyki, terapii i rehabilitacji. Prof. Jerzy Walecki powiedział, że szybka i precyzyjna diagnostyka udaru ma kluczowe znaczenie dla zdrowia chorego.

- Znaczenie jest ogromne. Czas to mózg. Mózg jest narządem najbardziej wrażliwym na niedokrwienie, niedotlenienie i upośledzenie krążenia, więc każda minuta ma tu znaczenie podstawowe – przyznał specjalista.

W Polsce średnio co 8 minut ktoś przechodzi udar mózgu. Nowoczesne leczenie wykonane do dwóch godzin od wystąpienia objawów daje 90 proc. szans na powrót do zdrowia.

Na czym polegają zmiany w podejściu do chorego z udarem mózgu? Jakie są zwiastuny udaru mózgu? Czym jest obrazowanie dyfuzyjne rezonansu magnetycznego? Jak wygląda dostęp do nowych metod diagnostycznych w Polsce? O tym w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Jerzy Walecki (krajowy konsultant ds. radiologii i diagnostyki obrazowej, kierownik Zakładu Diagnostyki Radiologicznej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie)

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 19.06

abi/pg

Czytaj także

Ludzie nauki: biomarkery radiotoksyczności

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 19:36
W 2015 roku w Polsce na nowotwory wykryto u ponad 163 tysięcy ludzi. W ciągu ostatnich 10 lat ponad 1,5 miliona osób zmarło z powodu chorób nowotworowych. Ok. 60 proc. pacjentów onkologicznych jest kandydatami do leczenia za pomocą radioterapii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzęta, które zjadamy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 20:17
Świnie, kury i krowy każdego dnia lądują u nas na talerzu. W audycji rozmawiamy o ich osobowości oraz naszym stosunku do zwierząt hodowlanych.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadki z dziedziny chemii

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 21:33
Który pierwiastek znany jest ze swojej życiodajnej funkcji? Dlaczego różnego rodzaju materiały narażone są na zniszczenie? Zapraszamy do wysłuchania zagadek, przygotowanych przez dr Magdalenę Osial z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń