Słony smak mukowiscydozy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 21:00
Mukowiscydoza to ciężka choroba genetyczna, która upośledza przede wszystkim układ oddechowy i pokarmowy. - Niezwykle ważną rzeczą jest fizjoterapia, czyli wykrztuszanie, oczyszczanie oskrzeli - opowiada dr Wojciech Skorupa, pulmonolog z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. - Jest szereg nowych technik, które można dopasować do potrzeb pacjenta - dodaje.
Audio
  • Słony smak mukowiscydozy (Wieczór odkrywców / Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Dmitry Naumov

Gęsty śluz zalegający drogi oddechowe i uszkadzający wiele narządów jest powodowany przez wadliwe białka CFTR, które powodują niewystarczający przepływ soli i wody do komórek. Potocznie mówi się, że osoby cierpiące na mukowiscydozę "toną od środka".

- Jeżeli rodzice są nosicielami mutacji genu CFTR, przy każdej ciąży istnieje 25% ryzyka, że dziecko będzie chore, 50% że będzie nosicielem, a 25%, że będzie zdrowie - wyjaśnia dr Wojciech Skorupa. - Od 2009 roku w Polsce są prowadzone badania przesiewowe noworodków w kierunku mukowiscydozy - mówi i zaznacza, że dzięki temu można o wiele wcześniej rozpoznać chorobę.

Jak wygląda codzienne życie osób cierpiących na mukowiscydozę? Co dzieje się w układzie pokarmowym chorego? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: dr Wojciech Skorupa (pulmonolog z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie)

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 19.06

kwh                             

Czytaj także

Ludzie nauki: immunoterapia nowotworów - badania polskich uczonych

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 20:16
Immunoterapia nowotworów polega na zaangażowaniu do walki z rakiem własnych komórek odpornościowych pacjenta. Badania nad takim innowacyjnym sposobem leczenia raka prowadzi gość "Eureki" dr Kinga Majchrzak z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak mózg wpływa na nasz nastrój?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 20:02
Za stabilność ludzkiego mózgu w znacznym stopniu odpowiedzialne są wypustki komórek nerwowych, zwane dendrytami. Wiadomo też, że zarówno zaburzeniom nastroju jak i starzeniu się mózgu często towarzyszy destabilizacja drzewek dendrytycznych komórek nerwowych. O procesie tym opowiedział profesor Jacek Jaworski z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie nauki: biomarkery radiotoksyczności

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 19:36
W 2015 roku w Polsce na nowotwory wykryto u ponad 163 tysięcy ludzi. W ciągu ostatnich 10 lat ponad 1,5 miliona osób zmarło z powodu chorób nowotworowych. Ok. 60 proc. pacjentów onkologicznych jest kandydatami do leczenia za pomocą radioterapii.
rozwiń zwiń