"Atlas odkrywców" dla ciekawych świata

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 20:01
Przypomnimy największych odkrywców w historii i opowiemy o losach ich wypraw. Gośćmi audycji są: Michał Gaszyński i Piotr Wilkowiecki - twórcy nowego wielkoformatowego "Atlasu odkrywców".
Audio
  • Wielkoformatowy "Atlas Odkrywców" wiąże miejsca z ciekawymi historiami (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Okładka Atlasu odkrywców
Okładka "Atlasu odkrywców"Foto: Wydawnictwo Insignis

Publikacja prezentuje nie tylko nowatorskie w formie i treści piękne mapy kontynentów i krajów, najciekawsze miejsca naszej planety, ale także zawarte są w niej teksty o fascynującej i ciągle mało znanej Ziemi i o ludziach, którzy często narażając życie odkrywali nowe jej fragmenty.

- Cel jest taki, żeby z mapy, czyli takiego produktu, na który patrzyliśmy, dotykaliśmy palcem marząc dokąd chcielibyśmy pojechać zrobić coś więcej - mówi Piotr Wilkowiecki. Dlatego na mapach umieszczone zostały krótkie ciekawostki o miejscach, które możemy oglądać.

Album został wydany dzięki finansowaniu społecznościowym, gdyż zebrano 20 tys. funtów. Pierwsze wydanie atlasu było w Wielkiej Brytanii. Pierwsze zamysły przewidywały, że zostaną wydrukowane jedynie mapy. Dopiero jedno z brytyjskich wydawnictw namówiło ich, aby zrobić z tego atlas.

W audycji przypomina się największych odkrywców w historii Ziemi. Zaczęto od Leifa Erikssona, który długo bo 500 lat przed Kolumbem dotarł do brzegów Ameryki Północnej. Wspomina się też innych wielkich odkrywców, jak Marco Polo, Magellan, Vasco da Gama, czy Roald Amundsen. I o tragicznym losie ludu Selk'nam na Ziemi Ognistej.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: Michał Gaszyński i Piotr Wilkowiecki (twórcy "Atlasu odkrywców")

Data emisji: 10.12.2018

Godzina emisji: 19.07

ag
Czytaj także

Jak stać się Europejczykiem w Indiach? Nowa nagroda naukowa

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 02:56
- Staraliśmy się znaleźć formułę, która by pozwalała zwrócić uwagę na znaczenie Polaków w przeszłości i obecnie we współpracy międzynarodowej w zakresie szeroko rozumianych odkryć naukowych i geograficznych - mówi prof. Mariusz Ziółkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co widziały wiślane fale? O dziejach Królowej Polskich Rzek

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 20:51
- Wisła była świadkiem i uczestnikiem wielu wydarzeń. Wokół tej rzeki wydarzyło się wiele ważnych rzeczy z naszej historii - mówi dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedziesz w góry? Przeczytaj, by wrócić bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 18:08
- Wyjazdy w góry pozwalają na kontakt z przyrodą, choć coraz więcej ludzi jeździ, nie mając właściwie pojęcia, gdzie się udają - mówi przewodnik górski Robert Szewczyk.
rozwiń zwiń