X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Alkoholowe dzieje Polski" - czas rozbiorów i powstań

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 20:40
Historyk i popularyzator dziejów Polski Jerzy Besala w drugim tomie "Alkoholowych dziejów Polski" opisał picie w bardzo dramatycznym okresie naszej historii - w czasach rozbiorów i powstań.
Audio
  • "Alkoholowe dzieje Polski" - czas rozbiorów i powstań (Eureka / Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PIXABAY

Picie alkoholu miało znaczący wpływ na naszą historię, szczególnie w czasach saskich.

- W czasach rzeczpospolitej szlacheckiej nie pito w sposób karykaturalny, ekscesywny, natomiast w czasach saskich nastąpił potop alkoholowy. Niektórzy badacze łączą z tym między innymi utratę niepodległości – opowiada Jerzy Besala, historyk, autor między innymi biografii Zygmunta Starego i Bony Sforzy, Stefana Batorego, a także trzytomowej publikacji "Małżeństwa królewskie" i cyklu "Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn".

Postęp w gorzelnictwie nastąpił na początku XIX wieku. Wtedy pojawił się aparat Pistoriusa, dzięki któremu zaczęto produkować 9 razy więcej spirytusu niż wcześniej. Jednocześnie chłopi zaczęli sadzić więcej ziemniaków - od 1822 do 1844 produkcja ziemniaka wzrosła trzykrotnie. Od pierwszej połowy XIX wieku pojawiało się coraz więcej karczm, co wiązało się ze znaczącym wzrostem spożycia alkoholu.

- Już w 1844 roku rynek był tak nasycony, że nie mógł wchłonąć ani jednej kropli alkoholu. Krążyły wozy z wódką polując na tych, którym można ją sprzedać – mówi Jerzy Besala.

Na czym polegała propinacja? Co mogli pić chłopi? Jak wyglądała polska wieś w XIX wieku? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: Jerzy Besala (historyk, autor między innymi biografii Zygmunta Starego i Bony Sforzy, Stefana Batorego, a także trzytomowej publikacji "Małżeństwa królewskie" i cyklu "Miłość i strach. Dzieje uczuć kobiet i mężczyzn")

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 19.05

kwh

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stulecie gabinetu Ignacego Jana Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 21:00
Sto lat temu, po ustąpieniu rządu Jędrzeja Moraczewskiego - 16 stycznia 1919 roku, premierem nowego, ponadpartyjnego rządu został Ignacy Jan Paderewski. To właśnie jego działalności i jego gabinetowi poświęcono konferencję naukową zorganizowaną kilka dni temu w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

80 lat polskiego himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2019 19:34
W lipcu 1939 roku polscy alpiniści stanęli na szczycie Nanda Devi East (7434 m). To była pierwsza góra zdobyta przez Polaków w Himalajach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Camp Kościuszko

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 20:00
W latach 1917- 1919, w Toronto, Camp Borden, w Niagara-on-the-Lake i w St. John w Quebecu kanadyjscy oficerowie wyszkolili ponad 22.000 ochotników do Polskiej Armii we Francji, tzw. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, podczas I wojny światowej.
rozwiń zwiń