Dziś jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Problem ten dotyczy niemal co trzeciego Polaka.
- W latach 80. W grupie dorosłych mężczyzn paliło 70 proc. a w tej chwili pali co trzeci mężczyzna, to widzimy duży spadek i to jest znaczny postęp. W przypadku kobiet sprawa jest bardziej skomplikowana, pali ich mniej, bo co piąta kobieta, ale wyniki badań pokazują, że trudniej im rzucić palenie - mówił gość audycji.
Magdalena Cedzyńska odniosła się również do kampanii, w których zniechęca się do palenia. - Jednym z elementów walki z paleniem są dobre kampanie. Jednak musimy pamiętać, że na każdego palacza działa coś innego. Na niektórych zakazy nie działają, dlatego państwa wprowadzają szereg działań np. regulują cenę, a to najsilniejszy motywator dla palaczy, ale mamy także ostrzeżenia zdrowotne, pomoc dla palaczy, gdzie grupa terapeutów pomaga rzucić palenie - stwierdziła.
- Jak mamy wysoką motywację, to samo rzucenie palenia nie jest takie trudne, natomiast trudne jest potem utrzymanie tej abstynencji, dlatego, że przez lata palenia wpisuje się ono w naszą rutynę życiową, w nasze rytuały - powiedziała.
- Rzucenie palenia ma sens, nawet jak się pali 20, 30 lat, bo rzucenie papierosów w każdym wieku wydłuża nam życie. Nawet rzucając palenie w wieku 60 lat, mamy szansę je wydłużyć o trzy lata. Gra jest warta świeczki - mówiła.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: W samo południe
Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski
Gość: Magdalena Cedzyńska (poradnia pomocy palącym Centrum Onkologii w Warszawie)
Data emisji: 15.11.2018
Godzina emisji: 12.15
dn/abi