Ludzie nauki. Jak będzie wyglądała diagnostyka komórek białaczkowych?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 21:37
Polscy naukowcy z konsorcjum złożonego z kilku jednostek naukowych (Wydział Fizyki UW, Instytut Hematologii i Transfuzjologii, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Jagielloński - Wydział Chemii) chcą stworzyć i wprowadzić do praktyki klinicznej urządzenie - algorytm diagnostyczny, do szybkiej i tańszej diagnostyki komórek białaczkowych.
Audio
  • Rozmowa z gośćmi audycji (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Microgen/Shutterstock.com

Algorytm diagnostyczny będzie miał wpływ nie tyko na koszty diagnostyki i leczenia, ale i na skuteczność terapii. Podstawą działania tego urządzenia ma być spektroskopia ramanowska, która dostarczy informacji o strukturze cząsteczkowej komórek, co umożliwi jednoznaczną identyfikację związków chemicznych.

Celem aparatury ma być przyspieszenie jak i uczynienie metod diagnostycznych bardziej precyzyjnymi. Goście audycji otrzymali 26. milionów złotych w programie TEAM-NET - Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Audycja "Ludzie nauki" powstała przy współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.

Jakie są oczekiwania wobec sprzętu diagnostycznego? Jak lekarze będą wykrywać komórki białaczki? Jak będzie działał sprzęt? Czym jest spektroskopia ramanowska? Czy postęp technologiczny wróży poprawę w diagnostyce choroby? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: profesor Czesław Radzewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego ( który jest liderem konsorcjum) i profesor Przemysław Juszczyński (szef zespołu z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii)

Data emisji: 20.05.2019

Godzina emisji: 19.06

K.ACzytaj także

Gen skazy krwotocznej, czyli hemofilia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:33
W audycji "Wieczór odkrywców" mówimy o zawiłościach dziedziczenia genu powodującego hemofilię (inaczej zwaną skazą krwotoczną), o tym, dlaczego mężczyźni częściej zapadają na tę chorobę i o możliwości jej leczenia - także o tym, czy terapia genowa jest szansą w walce z hemofilią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe właściwości nanodiamentów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 19:32
Nanodiamenty to maleńkie kryształy diamentu o średnicy zaledwie kilkudziesięciu nanometrów (czyli miliardowych części milimetra) - nowe materiały, które w ostatnich latach są intensywnie badane w czołowych ośrodkach naukowych na świecie, ze względu na swoje unikalne właściwości optyczne i magnetyczne
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski inżynier - przed Światowym Zjazdem Inżynierów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 19:10
W czerwcu odbędzie się w Krakowie IV Światowy Zjazd Inżynierów Polskich i XXVI Kongres Techników Polskich. W "Eurece" rozmowa o szansach na odniesienie sukcesu przez polskich naukowców i inżynierów - twórców nowych technologii, o przyszłości Polsko-Amerykańskiego Hubu Innowacyjności w Dolinie Krzemowej i o tym, czy polska nauka jest w stanie konkurować z nauką światową.
rozwiń zwiń