X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Woda. Czy może jej zabraknąć?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 13:25
10 lat temu organizatorzy proklamowanego przez ONZ Światowego Roku Planety Ziemia postawili 10 pytań o Ziemię i przedstawili najważniejsze problemy, które stoją przed mieszkańcami naszej planety. Pierwsze z pytań i najważniejsze z nich brzmiało: woda - czy może jej zabraknąć? Jakie są zasoby wody w Polsce? 
Audio
  • Woda. Cy może jej zabraknąć? (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/greenaperture

Po 10 latach odpowiedź staje się coraz bardziej oczywista i dramatyczna. Wody nie da się niczym zastąpić, a jest ona potrzebna do codziennego funkcjonowania. Dużym problemem jest to, że wody w wielu rejonach świata brakuje. - Są takie obszary w Meksyku, gdzie od kilkudziesięciu lat nie spadła nawet kropla wody. Prawie dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do wody zdatnej do picia - mówi prof. Paweł Rowiński, hydrolog. 

Polska znajduje się w sytuacji szczególnie dramatycznej, ponieważ jest jednym z krajów, gdzie poziom dostępności wody jest najniższy w całej Europie. - To jest 1600 m3 wody na osobę. W obliczeniach ma bardzo duże znaczenie, ile ludzi mieszka na danym terenie. Ta liczba jest szacowana jako liczba bezpieczeństwa. Poniżej tej liczby zaczynamy mówić o sporych deficytach i Polska jest tym krajem, gdzie ta liczba spada. W Europie ten poziom wynosi 4400 m3. Za nami jest tylko Malta i Cypr - dodaje gość audycji. 

Jak zmniejszyć skutki występujących coraz częściej w naszym kraju zjawisk ekstremalnych? Jak poprawić jakość wód w naszym kraju?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski 

Gość: prof. Paweł Rowiński (hydrolog, wieloletni dyrektor Instytutu Geofizyki PAN, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk) 

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 19.07

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy tej wiosny grozi nam susza?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 15:34
Susza jest konsekwencją zmian klimatycznych, a deszcz jest zjawiskiem pogodowym. Od pewnego czasu nie odnotowano ulewnych deszczy, a zima przeszła bez większych opadów. Czy Polsce grozi susza? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Stop suszy". Sergiusz Kieruzel: sytuacja wodna jest poważna

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 10:34
- Nie jest najlepiej, jeżeli chodzi o sytuację wodną. Jest to na tyle poważna sprawa, że musimy działać na każdym poziomie: indywidulanym, lokalnym, regionalnym, globalnym. "Stop suszy" to program, który przede wszystkim pokazuje nam, gdzie występuje susza, jaki jest jej rodzaj i co konkretnie robić, by można było dysponować zasobami wodnymi w dłuższej perspektywie - powiedział Sergiusz Kieruzel z PGW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: przygotowaliśmy pomoc finansową dla gmin mających problemy z suszą

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 08:15
- Ministerstwo Środowiska uruchomiło program dotyczący zaopatrzenia gmin w wodę w związku z suszą. Program ten przeznaczyliśmy dla tych gmin, w których najbardziej nasilają się objawy braku wody. Na pożyczki dla samorządów resort przygotował ok. 6 mld zł - powiedział w "Sygnałach dnia" na antenie radiowej Jedynki Henryk Kowalczyk, minister środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Daca: za dostarczanie wody mieszkańcom odpowiadają samorządy i gminy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 13:00
- Dla mieszkańców wody nie zabraknie, ale w związku z suszą brakuje jej rolnikom - powiedział podczas audycji "W samo południe" Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. - Woda to trudny temat. To żywioł. Jest problem zarówno gdy jest jej dużo, jak i gdy jest jej za mało - dodał.
rozwiń zwiń