Woda. Czy może jej zabraknąć?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2019 13:25
10 lat temu organizatorzy proklamowanego przez ONZ Światowego Roku Planety Ziemia postawili 10 pytań o Ziemię i przedstawili najważniejsze problemy, które stoją przed mieszkańcami naszej planety. Pierwsze z pytań i najważniejsze z nich brzmiało: woda - czy może jej zabraknąć? Jakie są zasoby wody w Polsce? 
Audio
  • Woda. Cy może jej zabraknąć? (Wieczór odkrywców/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/greenaperture

Po 10 latach odpowiedź staje się coraz bardziej oczywista i dramatyczna. Wody nie da się niczym zastąpić, a jest ona potrzebna do codziennego funkcjonowania. Dużym problemem jest to, że wody w wielu rejonach świata brakuje. - Są takie obszary w Meksyku, gdzie od kilkudziesięciu lat nie spadła nawet kropla wody. Prawie dwa miliardy ludzi nie ma dostępu do wody zdatnej do picia - mówi prof. Paweł Rowiński, hydrolog. 

Polska znajduje się w sytuacji szczególnie dramatycznej, ponieważ jest jednym z krajów, gdzie poziom dostępności wody jest najniższy w całej Europie. - To jest 1600 m3 wody na osobę. W obliczeniach ma bardzo duże znaczenie, ile ludzi mieszka na danym terenie. Ta liczba jest szacowana jako liczba bezpieczeństwa. Poniżej tej liczby zaczynamy mówić o sporych deficytach i Polska jest tym krajem, gdzie ta liczba spada. W Europie ten poziom wynosi 4400 m3. Za nami jest tylko Malta i Cypr - dodaje gość audycji. 

Jak zmniejszyć skutki występujących coraz częściej w naszym kraju zjawisk ekstremalnych? Jak poprawić jakość wód w naszym kraju?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Wieczór odkrywców" w ramach pasma "Eureka"

Prowadzi: Krzysztof Michalski 

Gość: prof. Paweł Rowiński (hydrolog, wieloletni dyrektor Instytutu Geofizyki PAN, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk) 

Data emisji: 12.08.2019

Godzina emisji: 19.07

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy tej wiosny grozi nam susza?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 15:34
Susza jest konsekwencją zmian klimatycznych, a deszcz jest zjawiskiem pogodowym. Od pewnego czasu nie odnotowano ulewnych deszczy, a zima przeszła bez większych opadów. Czy Polsce grozi susza? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program "Stop suszy". Sergiusz Kieruzel: sytuacja wodna jest poważna

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 10:34
- Nie jest najlepiej, jeżeli chodzi o sytuację wodną. Jest to na tyle poważna sprawa, że musimy działać na każdym poziomie: indywidulanym, lokalnym, regionalnym, globalnym. "Stop suszy" to program, który przede wszystkim pokazuje nam, gdzie występuje susza, jaki jest jej rodzaj i co konkretnie robić, by można było dysponować zasobami wodnymi w dłuższej perspektywie - powiedział Sergiusz Kieruzel z PGW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: przygotowaliśmy pomoc finansową dla gmin mających problemy z suszą

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 08:15
- Ministerstwo Środowiska uruchomiło program dotyczący zaopatrzenia gmin w wodę w związku z suszą. Program ten przeznaczyliśmy dla tych gmin, w których najbardziej nasilają się objawy braku wody. Na pożyczki dla samorządów resort przygotował ok. 6 mld zł - powiedział w "Sygnałach dnia" na antenie radiowej Jedynki Henryk Kowalczyk, minister środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemysław Daca: za dostarczanie wody mieszkańcom odpowiadają samorządy i gminy

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 13:00
- Dla mieszkańców wody nie zabraknie, ale w związku z suszą brakuje jej rolnikom - powiedział podczas audycji "W samo południe" Przemysław Daca, prezes PGW Wody Polskie. - Woda to trudny temat. To żywioł. Jest problem zarówno gdy jest jej dużo, jak i gdy jest jej za mało - dodał.
rozwiń zwiń