Prof. Stanisław Mazur - wybitny polskich matematyk

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 20:10
W uznaniu wybitnych osiągnięć polskich matematyków, rok 2019 został ustanowiony Rokiem Matematyki. Dzięki tej dziedzinie wiedzy, po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości, polska nauka weszła do światowej elity, a osiągnięcia Lwowskiej i Warszawskiej Szkoły Matematycznej zdumiewały cały świat.
Audio
  • O jednym z najwybitniejszych polskich matematyków (Jedynka/ Wieczór Odkrywców)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay / geralt

Najwybitniejszymi umysłami pracującymi na uczelniach lwowskich - Uniwersytecie Jana Kazimierza i na Politechnice Lwowskiej, matematykami, którzy stworzyli podstawy analizy funkcjonalnej, teorii mnogości, czy rachunku prawdopodobieństwa byli: Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam i Stanisław Mazur…

5 listopada minie 38. rocznica śmierci prof. Stanisława Mazura, jednego z najwybitniejszych matematyków XX wieku, najbliższego współpracownika Stefana Banacha, współtwórcy Lwowskiej Szkoły Matematycznej i twórcy warszawskiej szkoły analizy funkcjonalnej.

- Ojciec miał manię pomagania wszystkim ludziom rozwiązywania jakichkolwiek problemów. Jak ktoś miał mało pieniędzy, to mu natychmiast pożyczał, wiedząc, że to jest na "wieczne nieoddanie", jak ktoś nie miał jedzenia, to go zapraszał na jedzenie. Kiedy Lwów został wcielony do Związku Radzieckiego, pomagał wszystkim rodakom przedostać się do Polski. Organizował całą repatriację - opowiada Krystyną Mazurówną, wybitna tancerka, choreografka, pisarka i przede wszystkim córka prof. Stanisława Mazura.

Jak wyglądało dzieciństwo prof. Stanisława Mazura? W jakim celu wyjechał do Paryża? Kto kierował jego życie naukowym?

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Krystyna Mazurówna (wybitna tancerka, choreografka, pisarka i córka prof. Stanisława Mazura)

Data emisji: 04.11.2019

Godzina emisji: 19.08

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 19:10
W tym roku mija 210. rocznica założenia jednego z najbardziej znanych warszawskich zakładów - Fabryki Norblina. Jest to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na tradycję przemysłową, ale i jego znaczenie dla mieszkańców Warszawy. W czasach swojej świetności Norblin był nie tylko wizytówką polskiego przemysłu, ale i wizytówką Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na radiowej fali płynęły audycje z powstańczych radiostacji

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2019 19:05
W audycji "Wieczór odkrywców" mówimy o dwóch rocznicach związanych z radiem, radiofonią i krótkofalarstwem. Pierwsza to działalność radiowców i krótkofalowców, którzy 75 lat temu uruchomili w Powstaniu Warszawskim radiostacje Burza i Błyskawica, umożliwiające emisję programów Polskiego Radia.
rozwiń zwiń