"Żyjemy w złotej erze radiokomunikacji"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 10:30
Fundacja Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych, której jednym z założycieli jest Polskie Radio, obchodzi swoje 20-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się w poniedziałek (18.11) w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej.
Audio
  • 20-lecie Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych (Wieczór Odkrywców/Jedynka)
20-lecie Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych - statuetki jubileuszowe
20-lecie Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych - statuetki jubileuszoweFoto: PAP/Mateusz Marek

- Śmiało możemy powiedzieć, że żyjemy w momencie złotej ery radiokomunikacji, w momencie, kiedy świat cyfrowy przestaje być rzeczywistością alternatywną, a łączność jest równie ważna dla społeczeństwa, jak dostęp do prądu, wody czy gazu - podkreślił w audycji "Wieczór Odkrywców" dr inż. Sebastian Wydra.

zagórski marek PR 1 1200x660.jpg
Marek Zagórski: pierwsza sieć 5G powstanie w jednym z dużych miast

- W ciągu minionych 20, 30 lat jesteśmy świadkami rewolucji cyfrowej. Dziś jesteśmy częścią ery społeczeństwa cyfrowego, którego podstawą, ogólnie rzecz biorąc, jest internet. Jasno musimy zdać sobie jednak sprawę, że internet nie jest bytem samym w sobie. Składa się na to infrastruktura, światłowody, które oplatają całą kulę ziemską, serwery, komputery, bazy danych... Przede wszystkim cyfrowe informacje - teksty, filmy, zdjęcia. To jest ogrom treści multimedialnych, z których wszyscy korzystamy. To wszystko dzieje się na naszych oczach, a radiokomunikacja bardzo ściśle wiąże się w tym momencie z teleinformatyką i możemy powiedzieć, że kreuje podejście do zagadnienia, jakim jest cyfrowa rzeczywistość i już przestaje to być rzeczywistość alternatywna - wyjaśnił.

Jak w tym cyfrowym świecie funkcjonuje Fundacja Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Misja i cele fundacji

Misją Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych jest wspieranie rozwoju młodej kadry naukowej i uzdolnionych studentów oraz unowocześnianie wyposażenia laboratoriów dydaktycznych i naukowych uczelni. W listopadzie 1999 roku fundację stworzyło dziesięć firm, a dziś sponsoruje ją ponad 20 podmiotów z rynku telekomunikacyjnego i medialnego.

Swoje cele fundacja realizuje przez program stypendialny (ponad 300 stypendiów), organizację konkursów dla młodych autorów (ponad 400 nagród w 60 konkursach) i seminariów stypendystów, dofinansowywanie wyjazdów na konferencje krajowe i zagraniczne oraz współudział w modernizacji laboratoriów dydaktycznych i naukowych.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Józef Modelski (dyrektor Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej, założyciel i prezes Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych), dr inż. Sebastian Wydra (prezes Zarządu ENERGO-TEL S.A., członek Rady Fundacji Wspierania Rozwoju Radiokomunikacji i Technik Multimedialnych) i mgr inż. Vitomir Djaja-Jośko (asystent w Instytucie Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 18.11.2019

Godzina emisji: 19.07

kk

Zobacz więcej na temat: technologie Krzysztof Michalski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak