X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Profesor Gabriel Narutowicz - uczony, inżynier, polityk

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 21:00
16 grudnia mija 97. rocznica tragicznej śmierci pierwszego prezydenta odrodzonej Polski, profesora Gabriela Narutowicza. Zanim jednak stanął na czele państwa, był uznanym inżynierem. 
Audio
  • Czym zajmował się prof. Gabriel Narutowicz? (Jedynka/ Eureka)
Gabriel Narutowicz
Gabriel NarutowiczFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Prezydentem niepodległej Rzeczypospolitej był zaledwie parę dni, ale zanim został wybrany na ten urząd, dał się poznać jako wielki uczony, wybitny inżynier, profesor Politechniki w Zurychu, a także minister robót publicznych i minister spraw zagranicznych.

- Po ukończeniu studiów na Politechnice w Zurychu, rozpoczął pracę w biurze budowy linii kolejowej St. Gallen Zug, a w kolejnych latach pracował również w St. Gallen przy budowie wodociągów i kanalizacji. Jego właściwa kariera rozpoczyna się, kiedy otrzymuje obywatelstwo szwajcarskie i od 1895 roku zostaje kierownikiem sekcji regulacji Renu i tam zaczyna prowadzić pierwsze poważne projekty inżynierskie - mówi prof. Dariusz Świsulski z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

11 grudnia 2019 roku odbyło się w Politechnice Warszawskiej seminarium zorganizowane przez Akademię Inżynierską w Polsce i Politechnikę Warszawską poświęcone działalności inżynierskiej i politycznej profesora Gabriela Narutowicza.

Prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN przeprowadził w trakcie audycji analizę społecznej, gospodarczej i politycznej sytuacji, w jakiej znajdowała się Polska w 1922 roku.

W audycji zostały także wykorzystane archiwalne nagrania z prof. Tadeuszem Gliwicem, który był świadkiem wydarzeń z 11 grudnia 1922 roku, kiedy prezydent Narutowicz jechał do Sejmu złożyć przysięgę i z prof. Andrzejem Ajnenkielem, który przedstawi polityczną drogę Gabriela Narutowicza.

Jaki wkład w rozwój elektroenergetyki miał prof. Gabriel Narutowicz? Dlaczego nie był typowym naukowcem?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: prof. Dariusz Świsulski (Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej), prof. Marian Marek Drozdowski (Instytut Historii PAN)

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisji: 19.07

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zamach na Gabriela Narutowicza – grzech pierworodny II Rzeczpospolitej

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 08:00
Strzały oddane przez szaleńca nie tylko zakończyły życie pierwszego prezydenta II RP, ale też stworzyły ranę na tkance społeczeństwa, niezabliźnioną ranę, która wyznaczyła podziały między Polakami w dwudziestoleciu międzywojennym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bracia Narutowiczowie: Polacy, Litwini, Żmudzini, Europejczycy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 16:05
Stulecie niepodległości to okazja do przedstawienia ludzi z dawnych Kresów, którzy w latach tworzenia polskiego państwa dokonywali niełatwych, a czasem i zaskakujących wyborów. Stanisław Narutowicz był sygnatariuszem Aktu Niepodległości Litwy, a jego brat Gabriel - pierwszym prezydentem odrodzonej Polski.
rozwiń zwiń