Terapie genowe

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2011 20:10
W "Wieczorze Odkrywców" o nowoczesnych metodach leczenia chorób genetycznych oraz zwalczaniu zakrzepicy.
Audio

Audycja poświęcona zdrowiu i nowoczesnym metodom leczenia

ZAKRZEPICA- choroba, która może rozwijać się w organizmie praktycznie bez żadnych objawów, a może spowodować nagłą śmierć w kilka sekund.

Niebezpieczeństwo zakrzepicy sprowadza się do tego, że w naczyniach krwionośnych tworzy się skrzeplina zwana zakrzepem, co jest przyczyną powstania bardzo groźnego zwężenia lub zamknięcia światła naczynia krwionośnego. Zdarza się, że oderwany od ściany naczynia krwionośnego zakrzep transportowany jest za pomocą strumienia krwi do mięśnia sercowego, by w końcu trafić do tętnicy płucnej, gdzie momentalnie dochodzi do zatoru tętnicy płucnej i tym samym natychmiastowej śmierci chorego na zakrzepicę człowieka.

Dlatego powstaje koalicja, której zadaniem m.in będzie edukacja na temat tej choroby. O tym, czym jest zakrzepica, o sposobach jej leczenia mówią profesorowie Witold Tomkowski i Tomasz Pasierski.

TERAPIA GENOWA - to metoda leczenia chorób genetycznych, która polega na oddziaływaniu bezpośrednio na materiał genetyczny pacjenta (uszkodzone geny mogą zostać zastąpione przez prawidłowo działające, które zostają wprowadzone do komórek pacjenta).

O możliwościach terapii genowych, o tworzonych na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym preparatach genowych  i o tym, gdzie już stosuje się terapię genową - opowiada  profesor Maciej Małecki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć "Zakrzepica i terapie genowe" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Wieczoru Odkrywców" można słuchć w każdą sobotę po godz. 20:00. Zaprasza Krzysztof Michalski.

 


Czytaj także

Jak walczyć z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2010 20:10
Co to jest terapia standardowa i niestandardowa w onkologii i czy są szanse na nowe terapie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Test krwi rozpozna Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2010 12:40
Dzięki prostej analizie krwi będzie można przewidzieć, czy u danego człowieka wystąpi choroba Alzheimera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Architektura czerwonych krwinek

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 13:00
Czy możliwe jest powstanie sztucznych czerwonych krwienk? Naukowcy właśnie pracują nad stworzeniem syntetycznej krwi.
rozwiń zwiń