X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lekarz - pan, czy sługa?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2011 20:00
Każdy lekarz choć raz w życiu powinien stać się pacjentem. Może wówczas zrozumiałby, co czuje chory i jak się do niego odnosić.
Audio

Nasi lekarze nie wiedzą często, jak postępować z chorym i skupiają się jedynie na kontaktach ściśle medycznych. Nikt nie uczy lekarzy kontaktów z chorym czy jego rodziną.

Jaka jest jakość życia w chorobie.  Czy medycyna jest skupiona na chorym? O swoich spostrzeżeniach opowiada prof. Tomasz Pasierski - kardiolog,  ordynator Oddziału Kardiologii i Chorób Naczyń Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego, kierownik Zakładu Humanistycznych Podstaw Medycyny UM w Warszawie. Profesor od niedawna patrzy na relacje lekarz-pacjent także z drugiej strony - nie tak dawno przeszedł udar. Twierdzi, że pobyt w szpitalu w charakterze pacjenta to dla niego kopalnia wiedzy.

Z rozmowy z profesorem wynika prosty wniosek - lekarz nie jest sługą, ale nie jest również panem. Lekarz powinien być partnerem pacjenta w chorobie. Wniosek oczywisty, ale jak często stosowany w życiu?

Profesor Pasierski, wbrew powszechnemu stanowisku środowiska, uważa, że pacjent, który dowiedział się więcej o swej chorobie (np. z internetu) jest pacjentem bardziej świadomym. I nawet zacheca pacjentów do zdobywania takiej wiedzy. Na ogół lekarze nie lubią, jak pacjenci za dużo wiedzą i dyskutują o stosowanej terapii. - Staram się być na bieżąco w mojej dziedzinie, więc nie sądzę, żeby pacjent wyposażony w wiedzę z internetu wiedział więcej ode mnie - tłumaczy profesor.

W drugiej części audycji Krzysztof Michalski rozmawia z historykiem i popularyzatorem historii Jerzym Bessalą, autorem najnowszej książki o Stefanie Batorym (m.in. o psychohistorii i wojnach z Moskwą).

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć "Wieczór odkrywców" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.
"Wieczoru Odkrywców" można słuchć w każdą sobotę po godz. 20:00. Zaprasza Krzysztof Michalski.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak walczyć z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2010 20:10
Co to jest terapia standardowa i niestandardowa w onkologii i czy są szanse na nowe terapie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lekarze osądzą się sami

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 11:40
Resort zdrowia chce, żeby o odszkodowaniach za błędy lekarskie decydowały komisje wojewódzkie zamiast sądów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Terapie genowe

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2011 20:10
W "Wieczorze Odkrywców" o nowoczesnych metodach leczenia chorób genetycznych oraz zwalczaniu zakrzepicy.
rozwiń zwiń